Światowy majątek rośnie szybciej niż PKB

17.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Firma konsultingowa McKinsey przygotowała raport, w którym przeanalizowała aktywa w dziesięciu największych gospodarkach świata odpowiadających za 60% światowego majątku

W XXI wieku wzrósł on 3-krotnie, do 514 bilionów dolarów w 2020. 20 lat wcześniej wynosił 156 bilionów dolarów. Za jego wzrost odpowiadają głównie Chiny, które wyprzedziły USA i znajdują się aktualnie na pierwszym miejscu na świecie.

Państwo Środka odpowiada w sumie za jedną trzecią tego wzrostu. Całkowita wartość aktywów netto tego państwa wynosi aktualnie 120 bilionów dolarów. 20 lat temu było to jedynie 7 bilionów. Ten wzrost Chiny zawdzięczają wstąpieniu w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu. Wartość majątku USA wzrosła w tym samym czasie dwukrotnie – do 90 bilionów.

Gwałtowny wzrost wartości majątku netto w ciągu ostatnich dwóch dekad przewyższał wzrost globalnego produktu krajowego brutto. Zarówno w Chinach jak i w Stanach Zjednoczonych ponad 2/3 bogactwa należy do 10% najbogatszych, a to rozwarstwienie będzie w następnych latach najprawdopodobniej jeszcze wzrastać.

Jak informuje McKinsey, aż 68% globalnego majątku netto jest przechowywane w nieruchomościach. Pozostała część jest ulokowana w takich aktywach jak infrastruktura, maszyny i urządzenia a w znacznie mniejszym stopniu we własności intelektualnej i w patentach.

Gwałtowny wzrost światowego majątku spowodowały rosnące ceny nieruchomości, co może może sprawić, że posiadanie domu stanie się nieosiągalne dla wielu ludzi. Zwiększy to też ryzyko kryzysu finansowego – jak ten, który uderzył w USA w 2008 roku po pęknięciu bańki mieszkaniowej.

Źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA