Światowy majątek rośnie szybciej niż PKB
Firma konsultingowa McKinsey przygotowała raport, w którym przeanalizowała aktywa w dziesięciu największych gospodarkach świata odpowiadających za 60% światowego majątku
W XXI wieku wzrósł on 3-krotnie, do 514 bilionów dolarów w 2020. 20 lat wcześniej wynosił 156 bilionów dolarów. Za jego wzrost odpowiadają głównie Chiny, które wyprzedziły USA i znajdują się aktualnie na pierwszym miejscu na świecie.
Państwo Środka odpowiada w sumie za jedną trzecią tego wzrostu. Całkowita wartość aktywów netto tego państwa wynosi aktualnie 120 bilionów dolarów. 20 lat temu było to jedynie 7 bilionów. Ten wzrost Chiny zawdzięczają wstąpieniu w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu. Wartość majątku USA wzrosła w tym samym czasie dwukrotnie – do 90 bilionów.
Gwałtowny wzrost wartości majątku netto w ciągu ostatnich dwóch dekad przewyższał wzrost globalnego produktu krajowego brutto. Zarówno w Chinach jak i w Stanach Zjednoczonych ponad 2/3 bogactwa należy do 10% najbogatszych, a to rozwarstwienie będzie w następnych latach najprawdopodobniej jeszcze wzrastać.
Jak informuje McKinsey, aż 68% globalnego majątku netto jest przechowywane w nieruchomościach. Pozostała część jest ulokowana w takich aktywach jak infrastruktura, maszyny i urządzenia a w znacznie mniejszym stopniu we własności intelektualnej i w patentach.
Gwałtowny wzrost światowego majątku spowodowały rosnące ceny nieruchomości, co może może sprawić, że posiadanie domu stanie się nieosiągalne dla wielu ludzi. Zwiększy to też ryzyko kryzysu finansowego – jak ten, który uderzył w USA w 2008 roku po pęknięciu bańki mieszkaniowej.
Źródło: Obserwator Gospodarczy