Stracona szansa na udział w Nowym Jedwabnym Szlaku? Węgrzy przejmą ruch z Polski

18.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó zapowiedział powstanie spółki joint venture z kolejami rosyjskimi (RŻD). Jej zadaniem będzie rozwój przewozów ładunków z Chin do Europy, czyli na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Niepewna sytuacja międzynarodowa wywołana zagrożeniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie wpływa na współpracę Węgier z ich najważniejszym partnerem gospodarczym.

Wiosną zostanie utworzone wspólne przedsięwzięcie, którego celem będzie tranzyt przez Węgry tysięcy pociągów kontenerowych rocznie z Chin do Europy

– napisał Péter Szijjártó na Facebooku.

Jak zaznaczył, sprawa spółki była jednym z tematów ostatniej rozmowy premiera Węgier Viktora Orbána z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podkreśla także, że współpraca ma na celu przesunięcie jak największego wolumenu kontenerów kursujących z Chin do Europy Zachodniej na trasę przechodzącą przez Węgry.

Pomóc w tym ma nowe centrum logistyczne w Fényeslitke we wschodniej części Węgier. Jego budowa zakończy się już za kilka dni.

Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia ma być największy beneficjent Nowego Jedwabnego Szlaku – koleje rosyjskie (RŻD). Według wcześniejszych planów do przedsięwzięcia ma przystąpić także spółka Rail Cargo – przewoźnik należący do austriackich kolei państwowych ÖBB.

Pod koniec ubiegłego roku podpisany został list intencyjny w sprawie wspólnego przedsięwzięcia kolejowego. Podpisy złożyli na nim przedstawiciele trzech podmiotów: rosyjskiej spółki RŻD Europe, Rail Cargo Hungaria i węgierskiego CER Cargo Holding.

MD/źródło: Portal TSL

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA