Władimir Putin

Stało się. Rosja pierwszy raz od stu lat nie spłaciła długu zagranicznego

27.06.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Po raz pierwszy od rewolucji bolszewickiej, czyli od ponad stu lat, Rosja nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała zapłacić już 27 maja, czego jednak nie zrobiła. Wówczas rozpoczął się 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Zdaniem agencji Bloomberg niespłacenie przez Moskwę jej długu zagranicznego sygnalizuje, że sankcje w końcu przyniosły rezultaty:

Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka

Po rosyjskiej inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Rosyjski minister finansów twierdzi, że jego kraj wypełnił wszystkie swoje zobowiązania, dokonując płatność odsetek w rublach do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego.

Wcześniej w kwietniu Rosja spłaciła część swoich euroobligacji w rublach.

MD/źródło: Bloomberg

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA