Sri Lanka ogłosiła niewypłacalność

12.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ministerstwo finansów Sri Lanki zawiesiło spłatę zadłużenia zagranicznego i ostrzegło inwestorów przed niewypłacalnością – informuje Bloomberg.

Ogłoszenie niewypłacalności związane jest z kryzysem politycznym i chęcią utrzymania rezerw walutowych. Te topnieją w zastraszającym tempie. Obecnie wynoszą niespełna 2 miliardy dolarów. W ciągu ostatniego miesiąca spadły o 16 proc.

Rezerwy potrzebne są przede wszystkim na zakup żywności i paliwa. Ceny jednego i drugiego gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie w związku z wojną na Ukrainie.

Według dziennikarzy zbliżająca się niewypłacalność Sri Lanki nie była zaskoczeniem. Ministerstwo Finansów stwierdziło, że spłaty wszystkich długów zewnętrznych zostaną zamrożone na pewien okres w celu prawidłowej restrukturyzacji zobowiązań.

Sri Lanka przeżywa najgorszy kryzys gospodarczy w dużej mierze z powodu pandemii COVID-19. Kraj został pozbawiony turystów, co doprowadziło do wstrzymania wymiany walut. Drugi miesiąc z rzędu na Sri Lance trwają masowe protesty.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA