Sprawdź co działo się na III Kongresie ESG Polska Moc Biznesu

06.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 4 minut/y

W poniedziałek 4 grudnia, w Warszawie na PGE Narodowym odbyła się trzecia już edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. To ogólnopolska inicjatywa, której celem jest promocja odpowiedzialności biznesu wobec społeczeństwa, środowiska i gospodarki.

Tak samo ja kw poprzednich latach, wydarzenie zostało podzielony na trzy strefy odpowiadające trzem częściom składowym ESG – czyli zagadnieniom społecznym, gospodarczym i ekologicznym. Prócz tego pojawiły się także panele poświęcone zdrowiu i zarządzaniu biznesem.

Śniadanie prasowe

Wydarzenie, będące centrum wymiany wiedzy dla ekspertów i liderów biznesu, rozpoczęło się od śniadania prasowego, podczas którego rzecznik MŚP Abramowicz zwrócił uwagę na zagrożenia związane z raportowaniem ESG:

Stajemy przed poważnym ryzykiem zamykania małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W kontekście obecnego rynku, gdzie wielkie korporacje mają wiedzę i zasoby, mniejsza konkurencja może zostać wyparta. (…) Największe obawy przedsiębiorców budzi wzrost kosztów – energii, płac, ubezpieczeń społecznych. Obecnie firmy jeszcze radzą sobie z tymi wyzwaniami, ale nadciąga fala problemów, która może zagrozić stabilności gospodarki. Ta 'fala’ to wymogi raportowania ESG, które będą obowiązywać wszystkich – od małych sklepów po warsztaty. Generowane przez to dodatkowe koszty mogą obciążać nie tylko przedsiębiorstwa, ale całą gospodarkę. „Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, koszty raportowania ESG mogą doprowadzić do zamknięcia wielu MŚP, co w konsekwencji przyniesie korzyści dużym korporacjom

 powiedział Abramowicz.

Teoretycznie dyrektywa CSRD ma ograniczyć niewłaściwe praktyki, co przyniosłoby korzyść dla środowiska. Ale czy na pewno? Trudno ocenić skalę pozytywnych efektów tego przedsięwzięcia, za to koszty są już wiadome i z pewnością będą poważne. KE nie zrobiła żadnego rzetelnego badania, które oszacowały koszty ESG dla MŚP 

– dodał Artur Szczepek, szef gabinetu Rzecznika MŚP.

Jak wykorzystać potencjał samorządów?

W debacie na temat potencjału polskich samorządów wzięli udział: Elżbieta Polak – Poseł na Sejm, Tomasz Bratek – Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy i Marcin Wajda –  Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Monika Zdrojek – Departament Komunikacji, Partnerstwa i Promocji w PAIH, Marcin Żurowski – Dyrektor ds. prawnych w Europie H&M Logistics, i Marek Dobrzycki – Dyrektor Zarządzający Panattoni, W roli moderatora wystąpił Dariusz Klimczak – RadioZet.

Zdaniem posłanki PO najważniejsze wyzwanie dla samorządów związane jest z ich finansowaniem:

Najważniejsze to przywrócić finansowanie, ponieważ Polski Ład zabrał środki finansowe samorządom

– stwierdził Elżbieta Polak. Zgodził się z nią Tomasz Bratek, zastępca Prezydenta m. st. Warszawy:

Przez Polski Ład samorządy straciły 30 mld zł. Subwencja oświatowa nie działa i nie wystarcza na pokrycie pensji dla nauczycieli. To prawdziwe kuriozum

Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający Panattoni zwrócił uwagę, że współpraca biznesu z samorządami przebiega coraz lepiej:

Moja firma istnieje od 17 lat, widziałem przez te wszystkie lata jak podejście samorządu do inwestora się zmienia. Jest coraz lepsze, tworzą się specjalne komórki do opieki nad inwestorami. W Łodzi, Warszawie te komórki działają świetnie, opiekują się nami, wychodzą naszym potrzebom naprzeciw. Samorząd coraz częściej dba, by w danej gminie był plan zagospodarowania przestrzennego chociażby w dziedzinie mediów. Ważne jest również sprawne wydawanie decyzji środowiskowych.  

Zgodziła się z nim Monika Zdrojek z Departamentu Komunikacji, Partnerstwa i Promocji, PAIH

Nasza instytucja od lat stara się przygotowywać samorządowców do niesienia pomocy przedsiębiorcom. Od 2004 prowadzimy centrum inwestora, komórkę regionalną do wspierania naszej agendy. ⅓ samorządów m.in. dzięki nam wie, jak wspierać inwestora samodzielnie, zna przepisy i know- how. Dd 20 lat szkolimy regularnie osoby wspierające inwestorów. Uważam, że z roku na rok jest coraz lepiej. W 2016 pod egidą MSWiA utworzono projekt Standardy Obsługi Inwestora w Samorządzie.

Wciąż jednak istnieją istotne bariery. Zwrócił na nie uwagę Marcin Wajda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich:

Nasze inwestycje samorządowe są na trzecim miejscu od końca w całej Unii Europejskiej. To zaledwie o 16 proc. Trudno oczekiwać od biznesu, że pokaże swoją moc, kiedy- jak sam twierdzi-  nia ma zaufania do prawa i państwa. Jeśli się tego nie naprawi, to polska moc biznesu nie da się w pełni wykorzystać.

Jak cele klimatyczne mogą wspierać zrównoważony rozwój Polski?

Podczas pierwszej z debat Sceny poświęconej kwestiom środowiskowym rozmawiano o tym, czy cele klimatyczne mogą wspierać zrównoważony rozwój naszego kraju.

Zdaniem pierwszego z prelegentów, Grzegorza Onichimowskiego, Eksperta Instytutu Obywatelskiego, współtwórca i długoletniego prezesa Towarowej Giełdy Energii należy komunikować konieczność zmian w kierunku neutralności klimatycznej, nie ukrywać, że jest to trudna droga, ale zarazem mówić o sukcesach, takich jak np. ruch prosumencki w Polsce. Konieczna jest rzetelna dyskusja i ustalanie celów strategicznych i szukanie konsensusu.

Zdaniem Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚIGW korzystna zmiana leży w potencjale Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która zakłada maksymalne wykorzystanie surowców. Zwrócił jednak uwagę, że regulacje UE będą coraz bardziej restrykcyjne. Zeroemisyjność może zapewnić energia atomowa oraz ambitny plan morskiej energetyki wiatrowej.

Bartek Czyczerski, Senior Director at Forward Global I International Trade & Sustainability, powiedział, że zielony deal jest obietnicą rewolucji przemysłowej i sukcesu gospodarczego, która jednak faworyzuje jedne rozwiązania kosztem innych. Zwrócił uwagę na brak wsparcia dla rozwoju niektórych technologii.

Zdaniem Andrzeja Guły, Lidera Polskiego Alarmu Smogowego, istnieje konieczność poprawy czystości powietrza. W Polsce co roku 40 tys. osób z winy zanieczyszczonego powietrza. W niektórych regionach jest widoczna poprawa, np. w Krakowie, należy jednak przyspieszyć wymianę starych kotłów węglowych i termoizolację budynków.

Nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Podczas Wieczornej Gali Kongresu ESG Polska Moc Biznesu na stadionie PGE Narodowy odbyło się wręczenie nagród „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. Uroczystość uświetnił występ Sławka Uniatowskiego.

Nagrody w kategorii działania ekologiczne otrzymały: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz McDonald’s Polska; w kategorii pomoc społeczna nagrodę otrzymały: fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?” oraz firma WIŚNIOWSKI; a w kategorii uczciwe zarządzanie: Fundacja Integralia oraz firma STU ERGO Hestia S.A.

Organizatorami kongresu ESG – Polska Moc Biznesu była Fundacja Czyste Powietrze i Fundacja Pozytywnych Idei.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA