Zdjęcie: strona

Słynny „kurczak z rożna na Dolnej” po 30 latach zniknie ze stolicy? Wszystko przez urzędników

17.08.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Słynna w stolicy budka z kurczakami pieczonymi na różnie wkrótce najprawdopodobniej zniknie z mapy Warszawy. Nie jest to jednak spowodowane problemami finansowymi firmy, a decyzją stołecznego ZDM. W obronie ulubionego „kurczaka z rożna” klienci zorganizowali petycję. Podpisało ją blisko 7 tysięcy osób.

Sprawę nagłośnił popularny YouTuber kulinarny Książulo:

Nie po raz pierwszy właściciele budki mają problemy z urzędnikami. Pięć lat temu warszawskie biuro architektoniczne uznało, że blaszany budynek nie pasuje do krajobrazu. Z tego powodu obiekt miał zostać rozebrany. Nie doszło do tego tylko dzięki protestom mieszkańców, jednak lokal i tak musiał przejść gruntowny i kosztowny remont.

Jak widać, na tym niestety się nie skończyło. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich nie chce bowiem przedłużyć umowy na wykorzystanie pasa ruchu. Bieżąca kończy się w czerwcu przyszłego roku.

Upór urzędników ma prawdopodobnie związek z budową linii tramwajowej. Jak jednak podkreślają właściciele lokalu – ani Zarząd Zieleni Warszawy oraz Tramwaje Warszawskie nie mają żadnych zastrzeżeń co do lokalizacji budki.

W rozmowie z TVN24 Mikołaj Pieńkoś, rzecznik warszawskiego ZDM, stwierdził, ze to standardowa procedura i nikt nie rozwiązał żadnej umowy z przedsiębiorcą. Dodał też, że w tym konkretnym przypadku „właściciel złożył wniosek o zezwolenie na kolejny okres i takie zezwolenie uzyskał – do końca czerwca 2024 roku, czyli na rok”.

Zdaniem właścicieli to ostatnie stwierdzenie mija się z prawdą. Jak poinformowali na swojej stronie na Facebooku, wniosek o wydanie zezwolenia został złożony na okres do 30 czerwca 2025 roku. Mimo to wydano zezwolenie obowiązujące jedynie do 30 czerwca 2024 roku.

Klienci bronią budki

„Kurczak na Dolnej” należy do starszego małżeństwa. Budkę otwarli niemal równo trzy dekady temu i pozostaje ona głównym źródłem ich dochodów.

Właściciele odwołali się od decyzji ZDM. Na tym się jednak nie skończyło, bo do pomocy swojej ulubionej budce ruszyli także klienci, którzy przygotowali petycję o pozostawienie budki z kurczakami z rożna w dotychczasowej lokalizacji. W momencie pisania tekstu podpisało się pod nią niemal 7 tys. osób, a liczba stale rośnie.

Dla małżeństwa – Pani Małgorzaty (57l.) oraz Pana Tadeusza (79l.), którzy to otworzyli ten kiosk 30 lat temu, po emeryturze Pana Tadeusza, kiosk ten jest najważniejszym źródłem dochodów. Nasi klienci mówią jednym głosem, że jesteśmy kultowym miejscem, które wrosło się w mokotowską tkankę miejską. Chodzą do nas od dziecka, zaprowadzały ich do nas babcie, dziadkowie, rodzice. Dorastali z Nami. A my mamy dalej siłę i energię prowadzić ten pawilon. Zatem, komu to przeszkadza?

– czytamy w petycji.

Petycja dostępna jest TUTAJ

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA