dawna siedziba Amber Gold

Skarb państwa wypłaci odszkodowania klientom Amber Gold. Nawet do miliona złotych

01.07.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił pozew grupowy 206 klientów Amber Gold; zasądził od Skarbu Państwa dla każdego z nich kwoty od 8 tys. zł do ponad miliona zł. Łącznie wartość odszkodowań to ponad 20 mln zł.

Sąd w lwiej części uwzględnił żądania, które stały się przedmiotem niniejszego procesu grupowego

– powiedział w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Tomasz Gal.

Podkreślił, że źródłem bezprawności i podstawowym problemem w tej sprawie było to, że organy ścigania podjęły czynności śledztwa o prawidłowym ze znaczną zwłoką. Na tym ma polegać złożony charakter bezprawności Skarbu Państwa.

Odczytanie wyroku wraz z uzasadnieniem trwało dwie godziny, gdyż sąd w sentencji orzeczenia odczytywał każdą z ponad 200 osób wraz z przyznaną jej kwotą. Piątkowy wyrok jest nieprawomocny.

Roszczenia ponad 200 podmiotów

Proces cywilny zainicjowany pozwem grupowym klientów Amber Gold toczył się od listopada 2017 r. Na sali rozpraw w charakterze świadka zeznawał m.in. w 2018 r. skazany już obecnie były szef Amber Gold Marcin P.

W sumie przyłączyło się 246 podmiotów zgłaszających roszczenia odszkodowawcze. Faktycznie grupa liczyła jeszcze więcej osób, bo niektóre z roszczeń zgłosiły małżeństwa.

Ostatecznie sąd uwzględnił w piątek roszczenia 206 podmiotów. Niewielka liczba roszczeń została oddalona, oprócz tego podczas trwania procesu zmarła część członków grupy.

W sumie 20 mln odszkodowania

Początkowo poszkodowani w tej sprawie domagali się w sumie ponad 26,5 mln zł, czyli łącznej kwoty zainwestowanej przez nich w utracone lokaty. Chodziło o osoby, które zawierały swe umowy z Amber Gold w okresie od stycznia 2010 r. do sierpnia 2012 r., czyli wtedy gdy prokuratura wiedziała już z Komisji Nadzoru Finansowego o nieprawidłowościach w Amber Gold.

Pełnomocnik powodów, mec. Tomasz Krawczyk, wstępnie oszacował w informacji dla PAP, że łączna kwota żądania została m.in. pomniejszona o wypłaty otrzymane przez członków grupy od syndyka i powinna wynieść około 20 mln zł.

Zobacz też: Masz kredyt we frankach? Złe wieści ze Szwajcarii

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA