Shopee

Shopee, największy konkurent Allegro nagle i niespodziewanie opuści Polskę

12.01.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Singapurska firma technologiczna Sea Shopee niespodziewanie i nagle opuszcza Polskę. Na jej stronie pojawiła się informacja o zakończeniu działalności jeszcze w tym tygodniu. Od 14 stycznia nie będzie już można składać na niej zamówień. Decyzja musiała zostać podjęta nagle, bo jeszcze wczoraj (11.01) w mediach społecznościowych Shopee opublikowało informację o promocji trwającej do 15 stycznia.

„Od 13 stycznia 2023 r. godz. 23.59 możliwość składania nowych zamówień […] zostanie wstrzymana” — czytamy na stronie internetowej shopee.pl

W komunikacie pojawiła się także informacja według której zamówienia złożone przed 13 stycznia, godz. 23.59 zrealizowane zostaną standardowo, a wsparcie i obsługa zamówień pozostanie dostępna dla użytkowników, którzy złożyli zamówienia na platformie.

Krótki, pomyślny pobyt w Polsce

Nagłe zamknięcie platformy stanowi więc spore zaskoczenie. Polska strona platformy zakupowej Shopee została uruchomiona we wrześniu 2021 roku. Niecały rok temu, wiosną 2022 r. w Warszawie otwarto pierwsze biuro firmy w Polsce

Cechą wyróżniającą działanie platformy od początku było udzielanie kupującym gwarancji bezpiecznych zakupów. „Gwarancja Shopee” polegała na tym, że firma przekazuje sprzedawcy pieniądze za przesłany towar dopiero po potwierdzeniu odbioru zamówienia przez kupującego. W przypadku gdy klient nie otrzyma produktu, Shopee zwróci mu pieniądze.

Kiedy platforma zaczynała działalność w naszym kraju wróżono, że może ona zagrozić Allegro i AliExpress. I faktycznie, w stosunkowo krótkim czasie tą drugą platformę udało się nawet wyprzedzić pod względem liczby użytkowników.

W listopadzie 2022 roku liczba użytkowników Shopee w Polsce (strony internetowej i aplikacji) wyniosła ponad 10,884 mln osób – wynika z danych Mediapanel Gemius Polska. Tym samym udało się jej wyprzedzić AliExpress (10,54 mln osób), pozostając w tyle jedynie za Allegro (21 mln).

Jeszcze w grudniu Michał Tykarski, dyrektor działu business development Shopee Poland Michał Tykarski mówił portalowi bankier.pl o o planach rozwoju platformy w 2023 r. Z kolei ledwie kilka dni temu, 9 stycznia tego roku na łamach portalu Newseria Biznes pojawił się tekst, z którego wynikało, że Shopee „chce przyciągnąć klientów dzięki grywalizacji”.

Decyzja musiała zostać podjęta nagle, bo jeszcze wczoraj (11.01) w mediach społecznościowych Shopee opublikowało informację o promocji trwającej do 15 stycznia.

Źródło: profil Shopee na Instagramie

Radykalne kroki

Co więc stoi za tą nagłą decyzją? Jak donosi portal wirtualnemedia.pl prezes Shopee Chris Feng wysłał pracownikom wiadomość, z której wynika, że firma chce się skupić na rozwoju w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, bo to tam ma silniejszą pozycję.

Natomiast szef polskiego oddziału, Ian Ho decyzję o wycofaniu się z naszego kraju tłumaczył niepewnością co do sytuacji makrogospodarczej.

Jak informuje Spiders’ Web+, tym samym Shopee całkowicie opuszcza Europę:

Firma zamykając filię w Polsce nie tylko całkiem wychodzi z Europy, ale dodatkowo zwolni ponad 200 pracowników  

Pozytywnie z kolei na doniesienia zareagowały giełdowe notowania Allegro, które wzrosły dziś o 5,8 proc. i są najwyższe od kwietnia 2022 r.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA