ChatGPT

Scenarzyści strajkują w Hollywood. Przeraża ich rozwój sztucznej inteligencji

08.05.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji dokonał niesamowitych postępów, co z kolei otworzyło jej drzwi m.in. branży filmowej, gdzie jest coraz częściej wykorzystywana do różnych celów. Jednak, jak się okazuje, nie wszyscy w tej branży są zadowoleni z takiego rozwoju. Scenarzyści z Hollywood uważają, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji stanowią dla nich zagrożenie, a nawet bezpośrednią konkurencję. Wielu z nich obawia się, że takie narzędzia odbiorą im pracę

Kiedy Greg Brockman, prezes i współzałożyciel producenta ChatGPT, OpenAI, wychwalał możliwości sztucznej inteligencji, odniósł się do popularnej „Gry o Tron”.

Wyobraź sobie, powiedział, że mógłbyś użyć AI do przepisania niezbyt popularnego finału tego serialu. Mógłbyś w nim nawet umieścić samego siebie. (…) Tak w przyszłości będzie wyglądać rozrywka

– stwierdził Brockman. Inne zdanie na ten temat mają jednak scenarzyści, dla których czatboty stanowią potencjalne zagrożenie.

Hollywood drży przed AI

Nie minęło sześć miesięcy od premiery ChatGPT, a sztuczna inteligencja już wywołuje powszechny niepokój w całym Hollywood. Obawy związane z czatbotami piszącymi lub przerabiającymi scenariusze są jednym z głównych powodów, dla których scenarzyści telewizyjni i filmowi wyszli na pikietę na początku tego tygodnia.

Gildia Scenarzystów Amerykańskich strajkuje o lepsze płace w branży, w której już streaming podważył wiele starych zasad. Jednak AI wywołuje daleko większy niepokój niepokój.

Widziałem niektóre z dzieł ChatGPT i póki co nie jestem przerażony, ponieważ jest strasznym pisarzem. Ale kto wie? To może się zmienić

– powiedział scenarzysta Danny Strong, twórca m.in. „Lekomanii” czy „Kamerdynera”.

Scenarzyści chcą regulacji

Gildia stara się o więcej regulacji dotyczących tego, jak AI może być stosowane w scenopisarstwie.

Nie jesteśmy całkowicie przeciwni AI. Są sposoby, w jakie może być użyteczna. Ale zbyt wielu ludzi używa jej przeciwko nam i wykorzystuje ją do tworzenia miernot. Naruszają też prawa autorskie i tworzą plagiaty.

– mówi Michael Winship, prezes WGA East i scenarzysta.

Eksperci twierdzą, że walka scenarzystów z AI to dopiero początek. Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało w ubiegłym tygodniu raport przewidujący, że prawie jedna czwarta wszystkich miejsc pracy zostanie dotknięta przez AI w ciągu najbliższych pięciu lat.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA