Nowe samochody marki Moskwicz

Sankcje sprawiły, że w Rosji powstają już tylko samochody chińskich i rodzimych marek

09.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Zakup nowego auta w Rosji stanowi spore wyzwanie. Na tamtejszym rynku pozostały już tylko marki rodzime i chińskie – informuje BBC. Sytuacja ma być już tak trudna, że na aukcjach w Rosji sprzedaje się używane pojazdy. Sankcje. Przez nie na rosyjskim rynku samochodów są już tylko marki krajowe i chińskie

Na rosyjskim rynku pozostaje już tylko 14 marek samochodów – 10 z nich to firmy chińskie. Na początku roku było ich ponad 60. Na skutek sankcji nałożonych na ten kraj po agresji zbrojnej na Ukrainę większość jednak opuściła Rosję.

Chińczycy przejmują rynek

W konsekwencji sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła o 61 proc. w ciągu roku – przekazuje BBC. Rynek powoli przejmują koncerny z Chin, gdyż 78 proc. sprzedaży stanowią samochody chińskiej produkcji.

W drugiej połowie listopada pojawiły się informacje, że Rosja wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w Moskwie, w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który także wycofał się z rosyjskiego rynku.

Łącznie już ponad 400 światowych firm wycofało się z Rosji od czasu rozpoczęcia przez nią wojny w Ukrainie. Uciekające przedsiębiorstwa pozostawiły po sobie aktywa warte miliardy dolarów.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA