Rządowy pakiet dla kredytobiorców. Premier przedstawił szczegóły

10.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem finansów przedstawili we wtorek szczegóły rządowego pakietu dla kredytobiorców. Składa się on z trzech elementów: wakacji kredytowych, nowego wskaźnika oprocentowania który ma zastąpić WIBOR a także zwiększenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Prezes rady ministrów poinformował, że tarcza antyputinowska zostanie rozszerzona o pakiet wsparcia dla kredytobiorców.

Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, mają pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok. 2 mln rodzin

– stwierdził.

Podkreślił, że projekt został stworzony w krótkim czasie i został właśnie przedłożony do konsultacji. Wsparcie dla kredytobiorców ma wynikać z bardzo wysokiego poziomu inflacji, jak twierdzi premier „wywołanej przez Rosję”.

Dodał też, że zaproponowana przez rząd pomoc dla kredytobiorców ma wynieść sumarycznie 5 mld złotych.

W skali całej polskiej gospodarki nie jest to wielkość, która może doprowadzić do poważnego impulsu inflacyjnego (…). Jeżeli te pieniądze pojawią się w portfelach Polaków, którzy będą chcieli je zaoszczędzić, to nie przyczyni się to do wzrostu inflacji. Tylko te pieniądze będą w depozytach, na lokatach, w różnych instrumentach finansowych należących do Polaków

– ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że jeśli ktoś te środki zainwestuje to przyczyni się to do wzrostu gospodarczego w przyszłości.

Wakacje kredytowe

Jednym z filarów propozycji są tzw. wakacje kredytowe – po dwa miesiące w III i IV kwartale tego roku i po jednym miesiącu w każdym z kwartałów w roku następnym.

Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł.

Mają dotyczyć kredytów hipotecznych w złotym i obowiązują części odsetkowej i kapitałowej raty.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Rząd zapowiedział także wsparcie dla kredytobiorców w ciężkiej sytuacji finansowej. Przeznaczony na to Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma z tego powodu wzrosnąć z obecnych 600 mln do 2 mld złotych.

Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy

– poinformował premier.

Zastąpienie WIBORu nowym wskaźnikiem

Premier ogłosił także zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Na tą chwile tym wskaźnikiem jest WIBOR.

Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki

– stwierdził premier.

Większe oprocentowanie lokat

Morawiecki określił mianem niedopuszczalnego zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i „są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem”.

Zaproponuję w ciągu najbliższych dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Zarówno oszczędności, ktore powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są poponowane

– oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA