Rosja: W niektórych regionach zabrakło benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw

22.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Rosyjskie regiony zaczęły narzekać na puste stacje benzynowe. Dotyczy to nie tylko benzyny, której historyczny rekord wzrostu cen odnotowano, ale także oleju napędowego – podaje rosyjski dziennik Izwiestija.

Brak paliwa jest już odczuwalny w obwodzie krasnodarskim, astrachańskim i wołgogradzkim. Uczestnicy rynku paliwowego mówili także o znikaniu benzyny na stacjach benzynowych w obwodach Nowosybirska, Riazania i Samary, a także w Kałmucji.

Teraz pracujemy na resztkach. Na niektórych stacjach benzynowych w regionie nie ma benzyny ani AI-92 i AI-95 ani oleju napędowego

– powiedziała Kateryna Savkina, partner zarządzający sieci stacji benzynowych w regionie Samara GP Vympel.

Benzyna znika także na okupowanym Krymie.

W zeszłym miesiącu brakowało AI-95, teraz niektóre stacje benzynowe nie mają AI-92 i oleju napędowego

– powiedział dyrektor generalny Mosregiongaz LLC Herman Kolotov, działający na terenie okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu.

Przyczynami opóźnienia w transporcie i eksport surowców

Jego zdaniem problem wynika z powodu przekroczenia terminu dostawy towarów koleją. Podobno pociągi z centralnej Rosji z produktami ropopochodnymi kursują o kilka tygodni dłużej niż zwykle, co powoduje braki.

Na brak oleju napędowego narzekają też rolnicy.

Wołodymyr Matyagin, prezes stowarzyszenia przewoźników towarowych Gruzavtotrans, potwierdził brak sprzedaży oleju napędowego na stacjach benzynowych w regionach południowych.

Przyczyną deficytu może być też eksport benzyny, uważa analityk Freedom Finance Global Wołodymyr Czernow.

Spadek wartości rosyjskiego rubla sprawia, że ​​eksport produktów ropopochodnych jest jeszcze bardziej opłacalny niż ich sprzedaż na rynku krajowym, dlatego producenci ropy starają się zwiększyć dostawy eksportowe, co również tworzy deficyt na rynku krajowym

— twierdzi Czernow.

MD/źródło: Epravda

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA