Rosja może zostać wykluczona ze Światowej Organizacji Handlu

09.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Stany Zjednoczone prowadzą negocjacje z innymi krajami Światowej Organizacji Handlu dotyczące dalszego członkostwa Rosji w tej organizacji. Wyrzucenie jej z WTO pozwoliłoby m.in. na podniesienie ceł, a tym samym zmniejszenie konkurencyjności rosyjskich produktów na rynku.

Poinformowała o tym rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki:

Katherine Tai, która reprezentuje Stany Zjednoczone w rozmowach handlowych, jest w kontakcie z innymi krajami WTO. Nie jest to krok, który Stany Zjednoczone mogą podjąć jednostronnie. Będziemy kontynuować te negocjacje

– powiedziała.

Na początku marca okazało się, że UE rozważa zniesienie uprzywilejowanego traktowania Rosji w WTO. Wcześniej taki środek zastosowała Kanada.

Jak wpłynęłoby to na rosyjską gospodarkę?

Poprzez członkostwo w powstałym w 1995 WTO, kraje zyskują m.in. możliwość handlu z innymi państwami po niskich stawkach celnych.

Rosja do WTO dołączyła dopiero 10 lat temu. Wykluczenie tego państwa ze Światowej Organizacji Handlu miałoby dla niego poważne konsekwencje gospodarcze. Pozwoliłoby to m.in. na podniesienie ceł, co zmniejszyłoby konkurencyjność rosyjskich produktów na rynku.

MD/źródło: Interfax

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA