produkcja stali

Prognozy: Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce spadła w grudniu do 3 proc. r/r

23.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Dzisiaj GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i detalicznej w Polsce. Już pojawiły się wstępne prognozy na ten temat.

Według oczekiwań analityków Credit Agricole dynamika produkcji zmniejszyła się do 3,0 proc. r/r w grudniu wobec 6,6 proc. w listopadzie

W kierunku spowolnienia wzrostu produkcji oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe.

– twierdzą eskperci.

Ich zdaniem tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach bieżących obniżyło się do 18,0 proc. r/r w grudniu wobec 18,4 proc. w listopadzie.

Jednocześnie z uwagi na oczekiwane przez nas spowolnienie tempa wzrostu cen w handlu detalicznym realna dynamika sprzedaży detalicznej zwiększy się do 1,7 proc. r/r w grudniu z 1,6 proc. w listopadzie, co będzie spójne z odnotowaną w grudniu poprawą nastrojów konsumenckich.

– czytamy dalej.

Jak jednak zaznaczają, ich prognozy dotyczące zarówno dynamiki produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej kształtują się powyżej oczekiwań rynkowych (odpowiednio 1,4 proc. i 17,8 proc.), co oznacza, że ich materializacja byłaby lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA