Prognozy dla rosyjskiej gospodarki stały się jeszcze gorsze

29.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W Rosji pogorszyły się prognozy dotyczące inflacji i spadku PKB. Bank Rosji przewiduje, że w 2022 r. inflacja wyniesie 18-23 proc. PKB Rosji, według regulatora, spadnie w tym roku o 8-10 proc.

Bank Rosji spodziewa się, że w najbliższych miesiącach roczna inflacja będzie nadal rosła dzięki efektowi bazy i w 2022 r. wyniesie 18-23 proc.

Według Banku Centralnego w tym roku PKB obniży się o 8-10 proc., spadek wynika głównie z czynników po stronie podażowej.

Optymistycznie rosyjski Bank Centralny ocenia natomiast rok 2023. Według niego PKB nie wzrośnie ani nie spadnie o więcej niż 3 proc., natomiast roczna inflacja wyniesie między 5 a 7 proc. W 2024 PKB miałoby wzrosnąć o 2,5-3,5 proc., przy rocznej inflacji na poziomie 4 proc.

Znacznie wzrosła prognoza odpływu kapitału z Rosji w 2022 roku – aż dwukrotnie, z 75 do 151 miliardów dolarów.

Zewnętrzne warunki dla rosyjskiej gospodarki pozostają trudne i znacznie ograniczają aktywność gospodarczą. Zagrożenia dla stabilności cen i finansów przestały rosnąć, tworząc warunki dla niższych kluczowych stawek. Ostatnie tygodniowe dane wskazują na spowolnienie bieżącego wzrostu cen poprzez umocnienie rubla i ochłodzenie aktywności konsumentów

– stwierdził regulator.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA