Proces powstawania NABE dobiega końca. Pozostała akceptacja Komisji Europejskiej
Proces powstawania NABE jest finalizowany. Czynnikiem wstrzymującym jest oczekiwanie na akceptację KE, że jest to proces rynkowy niezwiązany z pomocą publiczną – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Oczekuje on zakończenia tego procesu w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Musimy chronić polskie górnictwo, tak aby mieć dostęp do odpowiedniej ilości surowca (węgla)
– powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
W jego opinii nieracjonalnym byłoby dopuszczenie do sytuacji, w której polskie górnictwo będzie się zwijać, a w to miejsce będziemy zmuszeni importować ten surowiec z innych kierunków.
Dlatego będziemy chronić górnictwo, ale będziemy chronić również energetykę węglową w ten sposób, że finalizujemy w tej chwili utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która skupi w sobie wszystkie aktywa węglowe, energetyczne aktywa węglowe
– poinformował Sasin.
Podkreślił, że spółka będzie chroniła aktywa do czasu, kiedy będą mogły zostać zastąpione przez nowe źródła energii.
Do NABE, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego. Ma to pozwolić tym przedsiębiorstwom zyskać możliwości inwestycyjne dla innych rodzajów źródeł, np. OZE.
W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu NABE.
MD/źródło: CIRE.pl