Monety kryptowalut Bitcoin, Ethereum, Ripple na stole.

Prawie co piąty Polak inwestuje w kryptowaluty

20.05.2025
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Z najnowszego raportu „Jak Polacy inwestują w kryptowaluty? Edycja 2025” wynika, że 18,4% Polaków lokuje swoje środki w cyfrowe aktywa, podczas gdy 81,6% wciąż unika tego typu inwestycji. Największe zainteresowanie kryptowalutami wykazują osoby młode, w wieku 25-34 lat (28,4%), z miesięcznym dochodem netto 7000-8999 zł (31,2%) oraz mieszkańcy dużych miast liczących co najmniej 500 tys. ludności (20,8%).

Wynik przekraczający 18% jest wysoki. Pamiętajmy o tym, że tego typu aktywa nadal uchodzą za nowe na tle rynków złota czy akcji. Barierą dla wielu osób, szczególnie starszych, jest tzw. czarny PR kryptowalut

– mówi Mateusz Kara, współautor raportu i CEO Ari10.

Wśród powodów inwestowania w kryptowaluty Polacy wskazują nie tylko chęć zysku, ale także ochronę siły nabywczej w obliczu wysokiej inflacji.

Konsumenci zauważają wady tradycyjnych walut, tj. stały i nierzadko przyspieszający spadek ich wartości

– dodaje Kara.

Najczęściej w kryptowaluty inwestują osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin (23,9%), respondenci na urlopach macierzyńskich, tacierzyńskich lub wychowawczych (22,2%) oraz renciści (18,9%).

Osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin szukają dodatkowego dochodu. Z kolei respondenci na urlopach czy rentach mają więcej czasu na edukację w zakresie cyfrowych aktywów

– tłumaczy Izabela Mazur, współautorka raportu i COO Ari10.

Autorzy raportu podkreślają, że kluczem do bezpiecznego inwestowania jest edukacja.

Osoby zaczynające inwestować w kryptowaluty powinny głównie skoncentrować się na edukacji. To ważne, bo inaczej mogą wejść na rynek w najgorszym momencie

– podsumowuje Mazur. Eksperci przewidują dalszy wzrost zainteresowania kryptowalutami, porównując ich adopcję do rozwoju internetu czy technologii blockchain i AI. Wprowadzenie w Polsce ETF-ów na bitcoina lub ether mogłoby dodatkowo ułatwić inwestycje, pod warunkiem zwiększenia wiedzy Polaków o szansach i zagrożeniach.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA