Pracujący za granicą dopłacą podatek w Polsce
Ulga abolicyjna wraz z 1 stycznia 2021 została ograniczona do 1360 złotych. Stracą Polacy pracujący m.in. w Wielkiej Brytanii i w innych krajach, z którymi łączy nas niekorzystna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – metoda proporcjonalnego odliczenia.
Dlatego też Polacy z Wielkiej Brytanii występują o interpretacje które im tego oszczędzą. Wszystko zależy jednak od tego jakie związki podatnik zachował z Polską. Kluczowa pozostaje tu kwestia rodziny:
Skarbówka przyznaje w interpretacjach, że osoba, która wyprowadziła się na stałe za granicę, przestaje być polskim rezydentem, o ile nie ma tu najbliższej rodziny. Taką odpowiedź (interpretacja nr 0113-KDIPT2-2.4011.619. 2021.3.DA) uzyskała podatniczka, która wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii w 2018 r., a jej zarobki wpływają na rachunek w tamtejszym banku. Nie ma męża ani dzieci. W Polsce nadal mieszka jej ojciec, a ona sama ma tu własne mieszkanie, którego nie wynajmuje. Nie planuje powrotu, z wyjątkiem urlopów
– podaje dziennik. „Fiskus zgodził się, że jej centrum interesów życiowych znajduje się teraz za granicą. W Polsce podlegać będzie jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To znaczy, że nie musi tu płacić podatku” – informuje „Rzeczpospolita”.
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
Wybrane dla Ciebie
REKLAMA