Ponad sto dużych firm pozostało w Rosji. Wśród nich dwie z Polski

28.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Pomimo napaści na Ukrainę 130 dużych firm zdecydowało się zostać w Rosji. Wśród nich znalazły się także dwie z Polski.

Od czasu inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę ponad 400 firm ogłosiło zmiany w swoich planach wobec Rosji.

Badacze Yale School of Management zestawili listę 500 firm, które były obecne na rynku rosyjskim z liczbą przedsiębiorstw, które zdecydowały się pozostać w kraju i kontynuować biznes mimo napaści Rosjan na Ukrainę. 42 wydaje się ignorować wojnę. Kolejne 56 ogłosiło zmiany, ale na słowach się skończyło. 31 wskazało, że będzie „redukować zaangażowanie”

– podaje Business Insider.

Najwięcej mówi się o francuskich sieciach handlowych które pozostały w Rosji – jak np. Decathlon, Leroy Merlin czy Auchan.

Jednak także dwie polskie firmy wciąż funkcjonują na terenie największego państwa świata. Są to Cersanit – producent ceramiki sanitarnej i wyposażenia łazienek oraz Polpharma – producent farmaceutyków.

Polpharma kontrolowana jest przez Jerzego Staraka, za pośrednictwem holenderskiej spółkę Polpharma Group BV. Polski producent farmaceutyków odcina się od inwestycji w fabrykę Akrikhin w Rosji, wskazując, że udziały posiada firma z Holandii. Jednak zarejestrowany właściciel jest wyłącznym akcjonariuszem polskiej Polpharmy.

Polpharma podjęła decyzję, aby dostawy leków na rynek rosyjski ograniczyć wyłącznie do produktów pediatrycznych oraz stosowanych w stanach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych, które są ważne dla ochrony zdrowia. Zrezygnowaliśmy natomiast z dostaw produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które tylko poprawiają jakość życia, a więc można powiedzieć, że mają charakter „lajfstajlowy”

– poinformowała dziennikarzy BI Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej ZF Polpharma.

Polpharma kontynuuje lokalną produkcję leków w zakładzie Akrikhin. Jak dodaje Rzeszotalska, firma przekazała leki warte 6 mln zł dla szpitali w Ukrainie.

Cersanit to cześć grupy Rovese, należącej do jednego z najbogatszych Polaków – Michała Sołowowa. Osiem lat temu producent ceramiki zainwestował 200 mln euro w budowę fabryki płytek pod Moskwą. W zakładzie zatrudnia ok. 500 osób.

Lista

Wśród firm zupełnie ignorujących wojne są:

  • producenci komputerów – Acer, Asus, Lenovo
  • producenci elektroniki – Huawei, Xiaomi
  • sieci handlowe – Auchan, Leroy Merlin, Decathlon, Metro Cash & Carry
  • banki – Credit Suisse, Raiffeisen Bank International, Societe Generale
  • linie lotnicze – Emirates, Turkish Airlines
  • serwis aukcyjny AliExpress
  • koncern internetowy Tencent
  • International Paper – firma papiernicza
  • producent materiałów budowlanych Knauf
  • producent środków czystości SC Johnson
  • grupa surowcowa ze Szwajcarii Glencore
  • konglomerat Koch Industries
  • polskie firmy – producent ceramiki Cersanit i Polpharma, producent farmaceutyków

Znacznie dłuższa jest lista tych firm, które dalej działają, ale zaprzestały inwestycji. Wśród nich są m.in. takie sieci fastfoodowe jak Subway, KFC, Pizza Hut i Taco Bell (trzy ostatnie należą do Yum Brands). To także sieci hoteli: Hilton i Marriott, firma kosmetyczna Coty, firmy farmaceutyczne Johnson&Johnson Bayer i Pfizer, przedsiębiorstwa tytoniowe Philip Morris International i Japan Tobacco, a także Nestle, Unilever, Siemens i kilkadziesiąt innych firm.

Pełna lista dostępna jest pod tym linkiem.

Aktualizacja

Po opublikowaniu naszego artykułu odezwali się do nas przedstawiciele Philip Morris International. Wyjaśnili oni, że:

Firma PMI wygasiła wszystkie planowane inwestycje w Rosji (handlowe, badawczo-rozwojowe, komercyjne), zmniejszyła produkcję swoich wyrobów i anulowała zaplanowane premiery produktów na rosyjskim rynku. PMI zamierza wyjść z Rosji i pracuje obecnie nad scenariuszami opuszczenia tego rynku. 

Przy współpracy z organizacjami międzynarodowymi, firma PMI przekazuje też swoje wsparcie humanitarne i darowizny rzeczowe dla Ukrainy. Firma zadeklarowała już przekazanie pierwszej transzy pomocy finansowej, w wysokości 43 mln złotych.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA