Nauka matematyki

Polski licealista zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych

31.07.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Michał Lipiec, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie zdobył w tym miesiącu trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych z chemii, fizyki i matematyki. Szkoła podkreśliła, że jest to wyjątkowe osiągnięcie w całej historii ogólnopolskich olimpiad z tych przedmiotów.

Jak poinformowało V LO im. Augusta Witkowskiego na stronie internetowej, Michał Lipiec, który we wrześniu rozpocznie naukę w klasie maturalnej, w tym miesiącu trzykrotnie był medalistą na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych: złotym z chemii w Zurychu, srebrnym z fizyki w Tokio i brązowym z matematyki w Chiba (Japonia).

To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju na olimpiady międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów i we wszystkich zdobył medale

– podkreślono.

Uczeń V LO – przypomnieli przedstawiciele szkoły – posiada łącznie sześć medali uzyskanych na olimpiadach międzynarodowych, bowiem w poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych zdobył już trzy krążki: złoty, srebrny i brązowy.

Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych

– zaznaczono.

Według informacji przekazanych przez szkołę, obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Michał rozpoczął już pracę naukową realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze – tam też spędza pozostałą część wakacji.

Medalista od roku prowadzi również Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do olimpiady z chemii. Nie zaniedbuje przy tym innych przedmiotów szkolnych – średnia ocen na jego ostatnim świadectwie to 5,69.

Wśród pozanaukowych zainteresowań ucznia są m.in. biegi długodystansowe – w tym roku brał on udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA