Polska pozostaje europejskim liderem rynku AGD
12 maja 2022
Redakcja

Polska pozostaje europejskim liderem rynku AGD

Nie tylko nie maleje, ale wręcz wciąż rośnie znaczenie polskiej branży sprzętu gospodarstwa domowego (AGD) w światowej produkcji. W ubiegłym roku Polska utrzymała pozycję europejskiego lidera w produkcji AGD, a zarazem wyprzedziła Niemcy i awansowała na drugą, po Chinach, pozycję na liście globalnych eksporterów.

W 2021 roku polskie fabryki wyprodukowały rekordową liczbę, tj. 27,2 mln sztuk dużego AGD – wynika z danych związku pracodawców AGD APPLiA. Jest to aż 39 proc. produkcji tego typu sprzętu w UE.

Do tej grupy przynależą: pralki i suszarki do ubrań (stanowiące 60 proc. unijnej produkcji) i zmywarki (58 proc.). To także kuchnie, piekarniki i płyty (50 proc.) oraz lodówki (28 proc.).

W ubiegłym roku polskie firmy dostarczyły zagranicznym klientom 26 mln sztuk dużego sprzętu AGD. Ich łączna wartość to 5,3 mld euro, czyli 1,85 proc. całego eksportu Polski. Aż 96 proc. wyprodukowanego w 2021 r. sprzętu trafiło na eksport.

W 2021 roku polska branża AGD urosła znacznie także względem roku poprzedniego. Wolumen eksportu wzrósł o 15 proc., zaś wartość – o 17 proc. Wzrosty wyniosły odpowiednio 30 proc. i 20 proc. także w porównaniu z rokiem 2019 – ostatnim przed pandemią COVID-19.

W ostatnich 10 latach wartość polskiego eksportu AGD zwiększyła się prawie o 100 proc., a od chwili wejścia Polski do UE – ponad siedmiokrotnie.

Najwięcej dużego AGD są Niemcy – w ubiegłym roku nabyli oni sprzęt o łącznej wartości 1,4 mld euro. To w sumie aż 26,3 proc. polskiego eksportu tego rodzaju sprzętu.

Dużymi odbiorcami były również Francja (10,1 proc.), Wielka Brytania (9,3 proc.) i Włochy (8,4 proc.). Łącznie na te cztery kraje przypadała ponad połowa polskiego eksportu dużego AGD.

Prócz tego, do istotnych nabywców należy także Szwecja (udział 5,3 proc.), Hiszpania (4,5 proc.) i Rosja (4,3 proc.).

W największej ilości eksportujemy pralki, jak również chłodziarki i zamrażarki. Wartość ich sprzedaży za granicą w 2021 r. wyniosła 2,5 mld euro – czyli blisko połowę eksportu dużego sprzętu AGD. Kolejne miejsca zajęły: zmywarki, suszarki i wirówki oraz kuchenki, piekarniki i płyty.

Oprócz dużego AGD, Polska eksportuje także tzw. małe AGD oraz części do takiego sprzętu. W 2021 r. wartość tego eksportu wyniosła odpowiednio 1,6 mld oraz 0,6 mld euro.

MD/źródło: 300gospodarka