Polska pozostaje europejskim liderem rynku AGD

12.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Nie tylko nie maleje, ale wręcz wciąż rośnie znaczenie polskiej branży sprzętu gospodarstwa domowego (AGD) w światowej produkcji. W ubiegłym roku Polska utrzymała pozycję europejskiego lidera w produkcji AGD, a zarazem wyprzedziła Niemcy i awansowała na drugą, po Chinach, pozycję na liście globalnych eksporterów.

W 2021 roku polskie fabryki wyprodukowały rekordową liczbę, tj. 27,2 mln sztuk dużego AGD – wynika z danych związku pracodawców AGD APPLiA. Jest to aż 39 proc. produkcji tego typu sprzętu w UE.

Do tej grupy przynależą: pralki i suszarki do ubrań (stanowiące 60 proc. unijnej produkcji) i zmywarki (58 proc.). To także kuchnie, piekarniki i płyty (50 proc.) oraz lodówki (28 proc.).

W ubiegłym roku polskie firmy dostarczyły zagranicznym klientom 26 mln sztuk dużego sprzętu AGD. Ich łączna wartość to 5,3 mld euro, czyli 1,85 proc. całego eksportu Polski. Aż 96 proc. wyprodukowanego w 2021 r. sprzętu trafiło na eksport.

W 2021 roku polska branża AGD urosła znacznie także względem roku poprzedniego. Wolumen eksportu wzrósł o 15 proc., zaś wartość – o 17 proc. Wzrosty wyniosły odpowiednio 30 proc. i 20 proc. także w porównaniu z rokiem 2019 – ostatnim przed pandemią COVID-19.

W ostatnich 10 latach wartość polskiego eksportu AGD zwiększyła się prawie o 100 proc., a od chwili wejścia Polski do UE – ponad siedmiokrotnie.

Najwięcej dużego AGD są Niemcy – w ubiegłym roku nabyli oni sprzęt o łącznej wartości 1,4 mld euro. To w sumie aż 26,3 proc. polskiego eksportu tego rodzaju sprzętu.

Dużymi odbiorcami były również Francja (10,1 proc.), Wielka Brytania (9,3 proc.) i Włochy (8,4 proc.). Łącznie na te cztery kraje przypadała ponad połowa polskiego eksportu dużego AGD.

Prócz tego, do istotnych nabywców należy także Szwecja (udział 5,3 proc.), Hiszpania (4,5 proc.) i Rosja (4,3 proc.).

W największej ilości eksportujemy pralki, jak również chłodziarki i zamrażarki. Wartość ich sprzedaży za granicą w 2021 r. wyniosła 2,5 mld euro – czyli blisko połowę eksportu dużego sprzętu AGD. Kolejne miejsca zajęły: zmywarki, suszarki i wirówki oraz kuchenki, piekarniki i płyty.

Oprócz dużego AGD, Polska eksportuje także tzw. małe AGD oraz części do takiego sprzętu. W 2021 r. wartość tego eksportu wyniosła odpowiednio 1,6 mld oraz 0,6 mld euro.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA