Złote zboże na tle błękitnego nieba

Polska pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża

11.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Ukraińskie porty na morzu Czarnym pozostają zablokowane, tym samym jeden z najważniejszych eksporterów żywności został odcięty od świata. Polski minister rolnictwa zadeklarował, że nasz kraj pomoże Ukrainie w eksporcie jej zboża.

Od wtorku w Łodzi trwa 33 sesja Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022. Została ona w całości zdominowano tematem bezpieczeństwa żywnościowego po pandemii i inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

W środę rano, obecny na niej wicepremier, a zarazem minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk podkreślił, jak istotne jest zapewnienie światu bezpieczeństwa żywnościowego.

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego

– podkreślił Kowalczyk i zaznaczył, że Polacy będą pracować przez całą dobę przy odprawach granicznych i transporcie, by jak najbardziej wspomóc Ukrainę w eksporcie zboża.

Zarazem jednak zastrzegł, że całość operacji utrudnią liczne ograniczenia techniczne:

Infrastruktura zarówno po stronie ukraińskiej, jak i polskiej, liczba wagonów i samochodów do transportu nie jest wystarczająca

– zwrócił uwagę wicepremier.

Do Łodzi przyjechało kilkudziesięciu delegatów FAO z Europy i Azji Środkowej. W inauguracji konferencji uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, jak również przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

W łódzkim spotkaniu wziął udział także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zapowiedział on działania ze strony UE mające na celu wsparcie eksportu ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód:

W środę Komisja Europejska wyda komunikat w tej sprawie i przedstawi plan swoich działań, w jaki sposób sama Komisja i państwa członkowskie mogą pomóc w zapewnieniu eksportu ukraińskich zbóż w takie regiony świata, jak Bliski Wschód i Afryka

Dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, który otwierał konferencję, podkreślił, że rośnie znaczenie Polski w produkcji żywności. Jak zaznaczył:

Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa. Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA