Polska liderem w światowym eksporcie… gofrów i wafli

28.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 15,1 proc. wyniósł udział Polski w wartości światowego eksportu gofrów i wafli w 2022 roku – czytamy w najnowszym tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksport wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, w tym także gofrów i wafli, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. rósł mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych (m.in. wzrost cen energii i surowców do produkcji) skutkujących rosnącymi kosztami produkcji. W tym okresie zagranicznym odbiorcom dostarczono 90 tys. ton gofrów i wafli o wartości 503 mln EUR. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wolumen sprzedanych produktów wzrósł o 6,6 proc., zaś wartość – o 16,1 proc.

Wyroby piekarniczo-ciastkarskie należą do ważniejszych towarów w polskim eksporcie. W latach 2013-2022 wartość polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich wzrosła o ok. 230 proc. W 2022 r. Polska sprzedała za granicę 812 tys. ton tego typu wyrobów o wartości ponad 2,5 mld EUR. Według statystyk międzynarodowych, w ubiegłym roku udział Polski w światowym eksporcie tych wyrobów wyniósł ok. 5,6 proc.

Gofry i wafle są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Według danych GUS, w 2022 r. stanowiły one około 33 proc. polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska wyeksportowała 155 tys. ton gofrów i wafli o wartości 828 mln EUR. W ujęciu ilościowym było to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w ujęciu wartościowym – o ponad 32 proc. więcej r/r. Polskie gofry i wafle okazały się też odporne na skutki pandemii COVID-19. W porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży tych produktów za granicą o 34,9 proc., a w ujęciu wartościowym – o 60,9 proc. O silnej pozycji konkurencyjnej producentów gofrów i wafli na rynkach zagranicznych świadczy także wysoki udział Polski w ich światowym eksporcie (15,1 proc. w 2022 r.).

W roku ubiegłym polskie gofry i wafle zakupili odbiorcy z ponad 106 krajów. Do najważniejszych rynków zbytu należały kraje unijne, a wśród nich dominowały: Niemcy (ok. 17,8 proc. udział w wartości polskiego eksportu tego rodzaju wyrobów), Francja (8,4 proc.), Czechy (5 proc.) i Rumunia (4,5 proc.). Spośród krajów pozaunijnych największymi odbiorcami były: Wielka Brytania (13,5 proc.), Stany Zjednoczone (ok. 4 proc.), Rosja (ok. 3 proc.) i Arabia Saudyjska (2,2 proc.).

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA