Polska i Japonia zacieśniają współpracę strategiczną
Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z jego japońskim odpowiednikiem Takeshim Iwayą podpisano plan działań na rzecz realizacji polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego do 2029 roku. Dokument ten określa kluczowe obszary współpracy między obydwoma państwami na najbliższe lata.
Współpraca z Tokio
W trakcie rozmów ministrowie omówili m.in. przygotowania do podpisania trzech ważnych umów dotyczących:
- zabezpieczeń społecznych,
- wzajemnej ochrony informacji niejawnych
- współpracy między agencjami kosmicznymi.
Ważnym punktem spotkania była także dyskusja na temat rozwoju współpracy w takich sektorach jak przemysł zbrojeniowy, energetyka jądrowa, infrastruktura transportowa oraz eksport produktów rolno-spożywczych. Obie strony dostrzegają duży potencjał we wzajemnym wsparciu w tych dziedzinach.
Rozmowy objęły również przygotowania do nadchodzących wydarzeń międzynarodowych, takich jak Expo 2025 w Osace a także targi zbrojeniowe i rolno-spożywcze. Ważnym punktem agendy była także planowana na jesień wizyta premiera Donalda Tuska w Japonii.
Kwestie bezpieczeństwa
Podczas roboczej kolacji ministrowie poruszyli kwestie globalnego bezpieczeństwa. Dyskutowali na temat sytuacji w regionie Pacyfiku w kontekście zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych oraz perspektyw pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
Minister Takeshi Iwaya podkreślił, że Japonia pozostaje konsekwentna w swoim stanowisku wobec rosyjskiej agresji i opowiada się za trwałym i sprawiedliwym pokojem na Ukrainie.
Podpisanie planu działań do 2029 roku otwiera nowy rozdział w relacjach między Polską a Japonią. Intensyfikacja współpracy w kluczowych sektorach gospodarki i bezpieczeństwa, a także kontynuacja dialogu politycznego, to elementy, które mają wzmocnić strategiczne partnerstwo obu krajów na arenie międzynarodowej.
MD