Polska bezgotówkowa. Wkrótce kartą lub blikiem zapłacimy prawie wszędzie

10.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Z początkiem roku wprowadzono nowe przepisy, które zobowiązują przedsiębiorców korzystających z kas rejestrujących do wprowadzenia opcji płatności bezgotówkowej. Niekoniecznie będzie musiała odbywać się poprzez terminal, może przybrać formę na przykład przelewu czy płatności BLIK.

Ponad połowa punktów detalicznych będzie musiało zaopatrzyć się w terminale płatnicze lub zorganizować inny sposób zapłaty instrumentem płatniczym – wynika z szacunków firm dostarczających rozwiązania dla sklepów, gastronomii, tzw. handlu okazjonalnego oraz usług.

Nie oznacza to oczywiście, że instalacja terminala będzie obowiązkowa. Będzie można zaoferować np. przelew czy płatność BLIK, pytanie tylko czy funkcjonalne i realne byłoby zrobienie przelewu w warzywniaku czy foodtrucku?

– powiedział w rozmowie z WNP.PL członek zarządu iPOS Michał Pawłowski.

To jednak nie jedyna zmiana. Kolejną stanowi konieczność integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym przy pomocy uniwersalnego protokołu. Odnosi się on jednak wyłącznie do kas online wysyłających dane do resortu finansów.

Z drugiej strony kasa fiskalna online musi być zintegrowana z bezgotówkową formą płatności, a tylko terminal płatniczy można z kasą zintegrować. Na rynku mamy około 2 milionów urządzeń fiskalnych, a terminali o połowę mniej. Ponad 50 procent punktów detalicznych będzie musiało wyposażyć się w terminale płatnicze lub zorganizować inny sposób zapłaty tzw. instrumentem płatniczym. Osoby czy te podmioty , które dopiero otwierają działalność i są na etapie poszukiwania kasy rejestrującej, powinny wybrać urządzenie typu 2w1 czyli kasoterminale, pozwalające wypełnić obowiązek fiskalizacji sprzedaży oraz udostępnienie płatności kartą

– dodał Michał Pawłowski.

Co istotne, nowe rozwiązania dotyczą także sprzedaży mobilnej, czyli przede wszystkim branży gastronomicznej realizującej dowozy zamówionego jedzenia do klientów. Osoby odbierające dostawę będą mogły dokonać zapłaty w formie bezgotówkowej.

KŚ/źródło: wnp.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA