Polak mądry przed szkodą? Inwestycje w energetykę zapewniają nam bezpieczeństwo
W ostatnich latach Polska inwestowała w projekty o strategicznym znaczeniu dla naszej energetyki. Część z nich już funkcjonuje i zapewnia nam bezpieczeństwo, kolejne są w realizacji. Dzięki temu pod względem energetycznym jesteśmy w lepszej sytuacji niż np. nasi zachodni sąsiedzi, którzy zbytnio oparli się o rosyjskie surowce.
To, że w końcu w Polsce powstaną elektrownie atomowe jest już niemal pewne. Nim zostaną one jednak wybudowane minie wiele lat. Nim do tego dojdzie, zmuszeni jesteśmy do opierania się o (wciąż rozbudowywane w Polsce) OZE, elektrownie węglowe (od których jednak będziemy stopniowo odchodzić) oraz gaz ziemny.
Węgiel dla bezpieczeństwa
Nim w Polsce nastąpi transformacja energetyczna, nasze bezpieczeństwo oparte będzie m.in. o węgiel Temu celowi służyła, zakończona w 2015 roku budowa dwóch bloków energetycznych w elektrowni Opole. Ich łączna moc wynosi 1820 MW. W tym samym roku zakończono też inwestycję w elektrowni Turów, gdzie zbudowano blok opalany węglem brunatnym o mocy 496 MW.
Kolejne dwa bloki mają powstać w elektrowni Kozienice (drugiej co do wielkości elektrowni węglowej w Polsce). Każdy z nich ma mieć moc ponad 1000 MW. Ich budowa rozpocznie się już w 2025 roku. Pierwszy zostanie uruchomiony w 2027, kolejny w 2030.
Dywersyfikacja dostaw gazu
Polska energetyka to jednak nie tylko węgiel, ale także gaz. W elektrowni Odra właśnie trwa budowa najnowocześniejszych w Polsce gazowych jednostek wytwórczych. Ich łączna moc wyniesie ok. 1400 MW. Nowe bloki mają mieć też wyjątkowo wysoką elastyczność, co ma znaczenie ze względu na moc zainstalowaną w farmach wiatrowych.
W ostatnich latach zadbano także o zwiększenie możliwości importowych gazu ziemnego. We wrześniu oddano do użytku gazociąg Baltic Pipe. Łączy on polski system gazowy ze skandynawskim. Jego maksymalna przepustowość to 10 mld m3 rocznie.
Prócz tego w tym roku zostały uruchomione dwa połączenia transgraniczne gazu. Jeden z nich łączy Polskę z terminalem LNG w Kłajpedzie na Litwie. Jego przepustowość wynosi w sumie 2 mld m3 rocznie.
Prócz tego od bieżącego roku Polskę ze Słowacją łączy interkonektor gazowy. Jego przepustowość jest jeszcze większa: wynosi 5,7 mld m3 rocznie w kierunku Polski i 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji.
Jeszcze w przyszłym roku zakończona zostanie też rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu. Zwiększy on roczne zdolności regazyfikacji do 8,3 mld metrów sześciennych.
Oprócz tego należy przypomnieć, że własne wydobycie gazu w Polsce wynosi od 4 do 4,5 mld m3 rocznie. Łączna pojemność magazynów gazu wynosi w naszym kraju 3,2 mld m3 i aktualnie są one wypełnione.
Zobacz też: Niemieccy aktywiści doprowadzą do wyłączenia elektrowni zaopatrującej miliony Polaków?
MD