IBRiS: Większość Polaków nie boi się budowy SMR nawet w swoim najbliższym sąsiedztwie
Blisko 60 proc. Polaków jest zdania, że nowoczesna technologia jądrowa w postaci małych modułowych reaktorów jądrowych jest bezpieczna. Co więcej, wśród blisko połowy badanych technologia SMR wywołuje poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli miałaby powstać w ich gminie lub miejscowości – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Grupy Orlen.
Prawie 60 proc. Polaków uważa, że w kraju potrzebna jest budowa kilku zeroemisyjnych elektrowni jądrowych o mniejszej mocy. Tylko 15 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Tą potrzebę za szczególnie istotną uznali mieszkańcy większości miast, które zostały wstępnie wytypowane dla takich inwestycji – Ostrołęki, okolic Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Włocławka, Stalowej Woli i Tarnobrzegu, Krakowa i Warszawy.
Aż 48 procent Polaków deklaruje, że budowa SMR w ich województwie wywołuje w nich poczucie bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania jest 23 procent ankietowanych. Co ciekawe, identyczny wynik wyszedł przy pytaniu o poczucie bezpieczeństwa związane z budową małej elektrowni jądrowej w gminie lub miejscowości zamieszkiwanej przez pytanego.
Największe poczucie bezpieczeństwa budowa SMR wywołuje wśród mieszkańców Krakowa (tą odpowiedź wybrało 58 proc. ankietowanych), Stalowej Woli i Tarnobrzegu (57 proc.), Ostrołęki (52 proc) i okolic Oświęcimia (52 proc.) W przypadku budowy małej elektrowni jądrowej w miejscowości/gminie ankietowanego, ponownie najwyższy wynik pojawił się w Krakowie (51 proc.) i w okolicach Oświęcimia (51 proc.).
SMR w sąsiedztwie za niższe rachunki
Jeszcze więcej Polaków zgodziłoby się na postawienie małego modułowego reaktora jądrowego nawet w ich sąsiedztwie, gdyby w zamian mieli płacić mniej za swoje rachunki. W każdej z wyszczególnionych lokalizacji wynik wyniósł znacznie powyżej 50 proc. – najwięcej w Stalowej Woli i Tarnobrzegu (65 proc.) i Włocławku (62 proc.). Podobnego zdania są jednak także Kraków (60 proc.), Warszawa (58 proc.), Dąbrowa Górnicza (58 proc.), okolice Oświęcimia (58 proc.) i Ostrołęka (52 proc.). Przeciwko takiemu pomysłowi jest mniej niż co piąty Polak, najwięcej w Warszawie (24 proc.).
Przeciętnie 43 proc. Polaków chciałoby, aby SMR stanowił źródło energii w jego województwie lub gminie. Przeciwnego zdania jest tylko 22 proc. ankietowanych.
MD