Polacy coraz częściej szukają mieszkania z miejscem parkingowym

22.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Przybywa samochodów na polskich drogach. To sprawia, że garaż jest obecnie najbardziej pożądanym udogodnieniem wśród osób szukających mieszkań zarówno na wynajem, jak i zakup. W kwietniu liczba wyszukiwań lokali na wynajem z miejscami parkingowymi w serwisie Otodom była o 60 proc. większa niż przed rokiem. Tym samym wygrywają one nawet z chęcią posiadania balkonu czy klimatyzacji. Gdzie najtrudniej o stanowiska postojowe i z jakim kosztem trzeba się liczyć? W niektórych lokalizacjach wynajem to nawet 600 zł miesięcznie. 

Sprzedaż detaliczna aut w Polsce rośnie. Według danych Otomoto w marcu 2024 na rynku było o 20 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej, a prawie 10 proc. Polaków planuje dokonać zakupu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Wzrost liczby pojazdów na drogach przekłada się bezpośrednio na obłożenie miejsc parkingowych i garaży. Jeśli nałożyć na to jeszcze aspekt zagęszczania miast, może się okazać, że publiczna infrastruktura nie jest w stanie nadążyć za potrzebami kierowców. Ci, by codziennie nie walczyć o stanowiska postojowe w pobliżu mieszkania, coraz częściej decydują się na ich zakup lub wynajem. Od stycznia tego roku popyt na garaże osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat.

O ile w przypadku sektora deweloperskiego możliwość zakupu garażu jest standardem, o tyle w starszym budownictwie temat parkowania stanowi pewne wyzwanie. To zrozumiałe, że ​ nikt nie chce kilkukrotnie okrążać osiedla w poszukiwaniu miejsca postojowego. Na szczęście uspokajającym sygnałem płynącym z rynku jest wzrost liczby ofert mieszkań zarówno na wynajem, jak i sprzedaż od prywatnych właścicieli z miejscem do parkowania (garażem lub zewnętrznym stanowiskiem postojowym). W kwietniu tego roku było to odpowiednio 47 proc. i 59 proc. wszystkich dostępnych ogłoszeń. Spodziewamy się, że w perspektywie kolejnych miesięcy ta podaż będzie dalej rosła, podobnie zresztą jak popyt. To o tyle ciekawy społecznie wątek, że posiadanie garażu jest w Polsce priorytetem, znacznie ważniejszym od balkonu, ogródka, windy czy klimatyzacji i to niezależnie od pory roku

– wyjaśnia Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

O garaże najłatwiej w Trójmieście

Analizując siedem głównych miast, najwięcej mieszkań na sprzedaż z garażem jest w Katowicach i ​ Trójmieście – dotyczy to aż 75 proc. wszystkich tamtejszych ogłoszeń. Trójmiasto charakteryzuje się też największą ofertą nieruchomości na wynajem z garażami (59 proc.). Może to wynikać z jednej strony z dużego udziału nowego budownictwa w strukturze lokalnego rynku, a z drugiej z ruchu turystycznego. Dostępność miejsc parkingowych stanowi bowiem dodatkowy atut dla urlopowiczów korzystających z najmu krótkoterminowego i przyjeżdżających własnymi samochodami. Na podium plasują się także Warszawa (55 proc.) i Kraków (49 proc.). Z kolei najniższy odsetek mieszkań na wynajem z garażem jest w Poznaniu (42 proc.), Katowicach (44 proc.) i we Wrocławiu (48 proc.). Tymczasem stanowisko parkingowe warunkuje stawki czynszu. Jak bowiem pokazuje Cenoskop, autorski model uczenia maszynowego stworzony przez Otodom, dostępność miejsca postojowego wiąże się z przeciętnie wyższą kwotą najmu nawet o 2-3 proc. za mkw. 

Sytuację rynkową mogą nieco zmienić plany Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które chce oddać samorządom lokalnym decyzyjność w sprawie liczby miejsc parkingowych i tym samym zarządzanie przestrzenią miejską. Aktualnie jednak, patrząc na siedem największych miast, średnio połowa dostępnych mieszkań na wynajem i prawie 6 na 10 lokali na sprzedaż oferuje udogodnienie w postaci garażu. W statystykach można zaobserwować także zwiększającą się podaż samych garaży. W kwietniu było ich 784, a więc o 5 proc. więcej w ujęciu rocznym. W 2023 najwięcej ofert odnotowaliśmy we wrześniu i październiku, co przypada na szczyt sezonu na rynku najmu. To pozwala sądzić, że oferta jest skierowana głównie do najemców

– tłumaczy Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Nawet 600 zł miesięcznie za wynajem miejsca parkingowego w stolicy

Na cenę miejsca postojowego wpływają z pewnością lokalizacja, a także lokalna polityka parkingowa, rozumiana jako dostępność publicznych stanowisk, systemów park and ride czy stref płatnego parkowania. W Warszawie stawki zakupu miejsc postojowych zazwyczaj nie przekraczają 50 tys. zł. ​ Najwięcej ofert mieszkań na sprzedaż z garażem dotyczy Wesołej – 93 proc. Na drugim miejscu plasuje się Ursus – 91 proc., a na trzecim Rembertów z wynikiem 88 proc. Są to dzielnice peryferyjne, w przypadku których transport indywidualny może okazać się wygodniejszym i szybszym wyborem niż komunikacja publiczna. Za to na dole stawki znajduje się Śródmieście (34 proc.). ​ 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku najmu. Najwięcej dostępnych ofert dotyczy Woli, a średnia stawka najmu wynosi tu nieco ponad 350 zł miesięcznie. Na drugim miejscu znajduje się Mokotów z taką samą kwotą, a zaraz za nim Żoliborz (także 350 zł). Najdrożej z kolei jest na Śródmieściu, gdzie trzeba liczyć się z kwotą około 600 zł miesięcznie, Białołęce i Ochocie (390 zł), a także na Wilanowie (375 zł).

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA