premier Mateusz Morawiecki

Podwyżka płacy minimalnej w 2023 r. zaskakuje wysokością

14.09.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W przyszłym roku Polaków czekają aż dwie podwyżki płacy minimalnej – i to wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Pierwsza ma zostać wprowadzona w styczniu, kolejna w lipcu. We wtorek rząd oficjalnie zatwierdził projekt zawierający konkretne kwoty.

Podwyżka płacy minimalnej w 2023 r.

Płaca minimalna powinna być drogowskazem dla pracodawców. Najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności płacowe są najmniejsze

– stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, czyli ok. 2700 zł netto. Oznacza to minimalne wynagrodzenie godzinowe na poziomie 22,80 zł.

Pół roku później, 1 lipca ma zostać jednak wprowadzona kolejna podwyżka płacy minimalnej. Od tego momentu będzie ona wynosić aż 3600 zł, czyli 2780 zł netto. Minimalne wynagrodzenie godzinowe wyniesie wtedy 23,50 zł.

Dwukrotna zmiana kwot wynika wprost z obowiązujących przepisów. Jeśli w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik inflacji wynosi ponad 5 proc., to najniższą krajową trzeba podnieść od stycznia, a później od lipca.

Rządy, które przez lata akceptowały pracę za 5 zł za godzinę, naprawdę nie są warte złamanego grosza. Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale jednocześnie, żeby polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach: covidowych, wojny, putinflacji — stwierdził podczas konferencji

— oświadczył Morawiecki.

Zobacz też: Prawie 40 proc. złotówkowiczów uważa, że wakacje kredytowe należą się też frankowiczom

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA