Podsumowanie Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.
Na Stadionie PGE Narodowym 7 listopada tego roku odbył się Kongres ESG – Polska Moc Biznesu. W jego trakcie równocześnie trwały 3 panele, dotyczące wpływu biznesu na poszczególne obszary – gospodarkę, środowisko i społeczeństwo.
Już w trakcie śniadania prasowego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – Adam Abramowicz, ogłosił powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”
Sektor przeszedł ogromna próbę przez covidowy lockdown. Teraz w postaci kryzysu gospodarczego urzeczywistnia się kolejne zagrożenie dla naszego sektora, który wytwarza ok. 50 proc. PKB. Trzeba bardzo mocno dbać o małych przedsiębiorców, nie stwarzać im dodatkowych obciążeń jak ryczałtowy ZUS. Składka jest bardzo wysoka i ciągle rośnie. Tę składkę trzeba zapłacić bez względu na to, czy się zarobiło, czy nie. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich. Jeden z punktów naszego programu to wprowadzenie dobrowolnego ZUSu wzorem z Niemiec. W Polsce prawo do prowadzenia własnej firmy ma tylko bogaty, tylko wtedy można realizować swoje pomysły. Składka na ZUS to koszt stały, comiesięczny, który w przyszłym roku wyniesie ok. 1500 zł. Bardzo mało przedsiębiorców na to stać, wielu z nich wpada w spiralę zadłużenia.
Kongres otworzył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że walka z kryzysami spowodowanymi wojną na Ukrainie będzie bardzo trudna, jednak może doprowadzić do istotnych zmian i rozwoju w różnych sferach.
Sytuacja w jakiej Polska i świat nie ma precedensu. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pandemii Covid-19, a Rosja zafundowała kolejną kaskadę problemów. Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich lat. Dzięki roztropnej polityce z końcem roku kończymy z rosyjskich gazem i możemy uniezależnić się od Rosji.
Wpływ wojny na myślenie o gospodarce
Pierwszy panel gospodarczy Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu dotyczył w szczególności najgorętszych tematów ostatnich tygodni i miesięcy: wojny na Ukrainie i kryzysu gospodarczego. Dyskutanci zastanawiali się, jakie wnioski wyciągnie z nich polska gospodarka.
Czy nowoczesne technologie odegrają pozytywną rolę w zmaganiach z kryzysem gospodarczym? Na Kongresie ESG – Polska Moc Biznesu nie mogło zabraknąć debaty o postępującej cyfryzacji i związanym z digitalizacją bezpieczeństwem cyfrowym.
Dominika Bettman – Dyrektor Generalna Microsoft Polska podkreślała znaczenie odporności systemowej na płaszczyźnie cyberbezpieczeństwa:
Tych trudnych problemów nie da się rozwiązać w sposób jednostkowy – tutaj potrzebne jest rozwiązanie systemowe. Gwarancją takiego rozwiązania jest wykorzystanie nowych technologii. Prawie 90 proc. wszystkich cyberataków dot. państw NATO. Ok. 40 proc. wszystkich ataków jest skierowana do sektora IT. Atak na te firmy to uderzenie w serce całego ekosystemu. To w skrócie skala zjawiska.
Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa KRPM, dodał:
Bardzo ważne jest to, aby skutecznie docierać do społeczeństwa. Według raportu Microsoftu 98 proc. zagrożeń, które się zmaterializowały, dałoby się uniknąć, gdyby zostały podjęte bardzo podstawowe środki ochrony. Technologia to nowa szansa – ale też nowe zagrożenia.
Raportowanie ESG
Zamykający panel studia gospodarczego Kongresu ESG Polska Moc Biznesu dotyczył doświadczeń związanych z raportowaniem ESG w Polsce i na świecie. Jak podkreślono, zaczyna ono odgrywać coraz większą rolę w procesach i decyzjach inwestycyjnych.
Raportowanie ESG pomaga budować wiarygodność. W tym roku wydaliśmy pierwszy taki raport, zatem jesteśmy na początku tej drogi. Wiemy od naszych franczyzobiorców, że raportowanie ESG wpływa na większą wiarygodność naszych lokalnych partnerów.
– stwierdziła Katarzyna Kucisz–Rosłoń, Corporate Relations Manager w McDonald’s Polska.
Współpraca biznesu i NGOsów
Przestrzeń na spotkania i debaty na Kongresie ESG – Polska Moc Biznesu otrzymały również organizacje pozarządowe. Prawie 20 NGO-sów zaprezentowało swój profil i wymieniło się doświadczeniami,
Barbara Socha, Sekretarz Stanu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, otworzyła Scenę Ludzkiej Twarzy Biznesu:
Z częścią z Państwa miałam okazję się spotkać w ramach akcji „Firma przyjazna rodzinie”, którą przygotowujemy. Rynek pracy w Polsce jest w szczególnej sytuacji, bo tak dobrych wskaźników odnoszących się do niskiej stopy bezrobocia nie było na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jest to doskonały moment, aby wprowadzać praktyki przyjazne pracownikom.
Misja kongresu
Organizator Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu, prezes Fundacji Pozytywnych Idei podsumował cel tego wydarzenia w rozmowie z redakcją PKB24:
Kongres ESG – Polska moc biznesu ma zadanie przede wszystkim edukować polskich przedsiębiorców w tym co mają zrobić, aby pozyskiwać więcej kapitału. Co mają zrobić, aby raportowanie pozafinansowe nie było dla nich dramatem. Co robić, aby wiedzieć jak obliczyć ślad węglowy, bo przy raportowaniu niefinansowym jest większa na pozyskiwanie funduszy zagranicznych.
Cała wypowiedź w nagraniu poniżej:
MD