PILNE! NIEMCY WSTRZYMUJĄ CERTYFIKACJĘ NORD STREAM 2

22.02.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Niemiecki rząd wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania gazociągu Nord Stream 2. Co więcej, cofnięty został także poprzedni, wystawiony w październiku certyfikat dotyczący bezpieczeństwa. Bez nich Nord Stream 2 nie będzie mógł zostać uruchomiony.

Kanclerz Niemiec Scholz ogłosił, że ze względu na działania Rosji na Ukrainie gazociąg Nord Stream 2 nie będzie certyfikowany „do odwołania”.

Sytuacja zasadniczo się zmieniła

– powiedział Olaf Scholz.

Oświadczył też, że zwrócił się do Federalnego Ministerstwa Gospodarki o wstrzymanie certyfikacji gazociągu. Bez tego Nord Stream 2 nie będzie mógł zostać uruchomiony.

Jak donosi SPIEGEL, federalny minister gospodarki Robert Habeck (z Partii Zielonych) we wtorek rano kazał podlegającej mu Federalnej Agencji Sieci wycofanie pierwotnie pozytywnego certyfikatu, który jest decydujący dla rurociągu.

Chodzi o certyfikat, wystawiony pod koniec października przez poprzedni rząd, który dotyczy bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w Niemczech. Wówczas stwierdzono, że Republice Federalnej nie zagraża uruchomienie Nord Stream 2.

Według pisma ta ocena się zmieniła, ze względu na ponowny osąd sytuacji geostrategicznej oraz ze względu na eskalację na wschodniej Ukrainie.

Zatwierdzenie bez tego certyfikatu nie jest możliwe

– podkreślają środowiska ministerialne.

W najbliższych tygodniach Federalne Ministerstwo Gospodarki ma wnikliwie zbadać wpływ wydarzeń geopolitycznych i sytuacji we wschodniej Ukrainie na bezpieczeństwo dostaw.

Kamil Śliwiński

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA