Pierwsze efekty ulgi na zabytki już widoczne

08.02.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Wśród wielu zmian wprowadzonych przez Polski Ład pojawiła się także tzw. ulga na zabytki. Sprawiła ona, że nabycie i remont nieruchomości zabytkowej stało się znacznie bardziej opłacalny.

Ulga pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków. Może być to jednak nie więcej niż wynosi kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku. Limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć pół miliona złotych.

Prócz tego, od podstawy opodatkowania można odliczyć także połowę kwoty wydatków poniesionych na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków).

Zabytki wracają do gry?

W celu sprawdzenia, czy widać już efekty wprowadzonej ulgi skontaktowaliśmy się z portalem Otodom. Jak udało się nam dowiedzieć, w ostatnich trzech miesiącach było na nim ponad 9 tys. ogłoszeń budynków typu „pałacyk” lub ze słowem rezydencja, willa, dworek, pałac w opisie. Z tych ogłoszeń w nieco ponad 800 ofertach uwzględniono wzmiankę o zabytkowym charakterze obiektu.

Zapytaliśmy o to, czy w ostatnim czasie na portalu można było dostrzec większe zainteresowanie nieruchomościami zabytkowymi:

Liczba wyświetleń ofert zabytkowych nieruchomości w styczniu 2022 roku była o ponad 15 proc. wyższa niż w grudniu 2021 roku i o prawie 10 proc. wyższa niż średnia w IV kwartale 2021 roku. Chociaż większość użytkowników zatrzymuje się tylko na przeglądaniu tych ofert, to jednak liczba tych osób, która zdecydowała się odpowiedzieć na ogłoszenie wzrosła o 38 proc. w styczniu 2022 roku w porównaniu do grudnia 2021 roku i o 22 proc. względem średniej z IV K 2021.

– stwierdził Jarosław Krawczyk z biura prasowego Otodom.

Jak widać już teraz wzrosło wśród Polaków zainteresowanie nieruchomościami zabytkowymi. Zbieżność w czasie z wprowadzeniem zmian podatkowych nakazuje myśleć, że to one są właśnie tego przyczyną. Jednak czy to tylko chwilowy trend czy też będzie to długotrwały skutek ulg podatkowych okaże się dopiero w przyszłości.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA