PIE: W Polsce odsetek pracowników, którzy pracują na niepełnym etacie jest jednym z najniższych w UE
W 2023 r. tylko 5,5 proc. polskich pracowników było zatrudnionych na niepełen etat. Jest to 6. najniższy wynik w całej Unii, której średnia wynosi 17 proc. – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Najniższym poziomem występowania pracy na niepełen etat charakteryzuje się Bułgaria – 1,4 proc. Z kolei największy udział osób pracujących na część etatu odnotowano w Szwajcarii (nienależącej do UE), Holandii oraz Austrii – w każdym z tych państw odsetek ten w 2023 r. wynosił powyżej 30 proc.
Od 2021 r. odsetek osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu przestał maleć. Mimo że od 2009 r. w Polsce udział pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie zmalał niemal o 2 pkt. proc. (z 7,3 proc.), to w ostatnich latach można zauważyć zatrzymanie trendu spadkowego. W latach 2021-2023 grupa pracujących na niepełnym etacie zwiększyła się z 5,1 proc. do 5,5 proc. ogółu pracowników. To mocniejszy wzrost niż średnio w całej UE, w której od pandemii COVID-19 wskaźnik ten oscylował niezmiennie wokół poziomu 17 proc. Szczyt w Unii Europejskiej przypadał na lata 2013-2016. Wówczas udział takich pracowników nie spadał poniżej 19 proc.
W Polsce odsetek osób, które pracowały na niepełnym etacie, mimo że deklarowały gotowość podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, był najniższy od 2009 r. Według danych Eurostatu, w 2023 r. udział takich osób w ogóle pracowników wynosił 0,8 proc. Był to piąty najniższy wynik UE po Czechach, Bułgarii, Węgrzech i Słowacji. W całej Unii Europejskiej grupa osób, które pracowały na niepełnym etacie, choć były skłonne pracować w pełnym wymiarze, stanowi 2,6 proc. ogółu pracowników.
Kobiety z dziećmi najczęściej podejmują pracę na niepełny etat w grupie wiekowej 25-54 lata. W 2023 r. w Polsce 7,5 proc. pracujących kobiet, które posiadały dziecko, wykonywało pracę w niepełnym wymiarze godzin. W grupie kobiet bez dzieci odsetek ten wynosił nieco ponad 5 proc. Wśród mężczyzn zależność jest odwrócona: pracownicy z dziećmi charakteryzują się mniejszym odsetkiem zatrudnionych na pełen etat niż ci bez dzieci (1,5 proc. vs 2,9 proc.).
MD/źródło: Tygodnik PIE