Flagi PGNiG

PGNiG: Wydobycie krajowe gazu zapewnia nam stabilność systemu

27.06.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Ceny gazu ustabilizowały się, spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny – powiedział Janusz Radomski, wiceprezes PGNiG Upstream Polska w rozmowie z redakcją CIRE.pl podczas KONGRES 590.

Jak powiedział Radomski, rok temu mieliśmy do czynienia z chaosem, kraje kupowały gaz na zapas, chciały zapełnić zbiorniki magazynowe gazu. To jednak już przeszłość, ponadto, jak dodał wiceprezes PGNiG, to nie aktualne ceny są najistotniejsze:

Ten biznes jest długofalowy, nie możemy patrzeć na to jaka cena gazu jest teraz. Tym bardziej, że nie możemy przewidzieć jaka będzie w przyszłości. (…) Grupa ORLEN prowadzi długofalową politykę stabilnego podejścia do wydobycia gazu ziemnego. To gwarancja bezpieczeństwa energetycznego dla kraju, gospodarstw domowych i przemysłu. Korzystamy z nowych technologii wydobycia błękitnego paliwa oraz rozwijamy własne projekty w tym obszarze. Dzięki temu możemy wydobywać gaz ze złóż, które do tej pory były nieosiągalne. Zastosowanie najnowszych technologii i przemyślane inwestycje pozwolą nam osiągnąć w 2030 roku poziom 12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia prowadzonego w kraju i za granicą

Radomski przyznał też, że „łupki” przyniosły wiele zmian w polskim sektorze wydobycia gazu. Dzięki nim pojawiły się nowe technologie, maszyny oraz doświadczenie, które pozwoliły wkroczyć w nową erę.

PGNiG dalej szuka nowych złóż

Wydobycie krajowe w 2022 roku było na poziomie 3,5 mld m3 gazu, przy zużyciu na poziomie 16 mld m3 gazu. To jest około 20 proc., można więc powiedzieć, że jest to jednak dość duży poziom zakres produkcji własnej, która zapewnia nam stabilność systemu. To jest poziom który staramy się utrzymać, a w miarę możliwości rozwinąć. Nadal występujemy o nowe koncesje, mamy plan wierceń nowych otworów. Mamy plan pozyskiwania nowych danych geologicznych (…). Utrzymujemy nadal kwestię poszukiwania nowych złóż.

– powiedział Radomski, zapytany o udziały PGNiG w rynku. Przypomniał też m.in. o Jastrzębcu koło Biłgoraja, gdzie niedawno odkryto złoże 500 mln m3 czystego metanu czy o złożach odkrytych w Wielkopolsce.

MD/źródło: CIRE.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA