Pandemia łaskawa dla najbogatszych. Polscy miliarderzy coraz silniejsi
31 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

Pandemia łaskawa dla najbogatszych. Polscy miliarderzy coraz silniejsi

Kryzys wywołany przez koronawirusa wywołał duże zmiany na warszawskiej giełdzie. Trudne czasy sprzyjały jednak miliarderom, których przez ostatni rok przybyło. W Polsce jest ich już ponad 20, a łączny majątek tej grupy opiewa już na 75 mld zł. Najbogatszym z nich, i to już drugi rok z rzędu, jest Tomasz Biernacki, twórca sieci Dino.

Polskich miliarderów z GPW jest co raz wierszy. Pierwszy raz w historii jest ich już ponad 20. Pandemia pozwoliła najbogatszym biznesmenom w pomnożeniu swego majątku. Miliarderzy mają łącznie już ponad 75 mld zł.

Już drugi raz z rzędu najbogatszym polskim inwestorem jest Tomasz Biernacki, twórca sieci Dino. W ciągu roku jego majątek wzrósł o 4 mld – do 18 mld złotych.

Urodzony w 1973 Tomasz Biernacki pochodzi z Wielkopolski. Pierwszy Supermarket Dino otworzył w 1999 roku w Gostyniu. Obecnie posiada ponad 50 mln sztuk akcji Dino – czyli 51,16 proc. wszystkich udziałów. Nie przyjmuje wypłaty za zasiadanie w radzie nadzorczej, zarabia wyłącznie na akcjach.

Zygmunt Solorz zajmuje drugie miejsce na liście z 11,6 mld zł majątku. Właściciel Cyfrowego Polsatu w tym roku sprzedał za 7 mld zł udziały w infrastrukturze mobilnej hiszpańskiemu Cellneksowi. Ogłosił także nową, zieloną strategię dla firmy.

Trzecim największym inwestorem GPW jest Marek Piechocki z 9,9 mld zł majątku. Jest on twórcą firmy odzieżowej LPP, do której należą takie marki odzieżowe jak Mohito, House, Sinsay, Cropp i Reserved. Wkrótce może stać się 3. inwestorem indywidualnym w historii warszawskiej giełdy z majątkiem w akcjach przekraczającym 10 mld zł (po Zygmuncie Solorzu i Tomaszu Biernackim). W ciągu roku podwoił się jego portfel inwestycyjny (4,57 mld w 2020 roku).

Tuż za podium znajduje się rodzina Juroszków, Zbigniew i Mateusz. Rok temu majątek rodzinnego biznesu w GPW stanowiła jedynie deweloperska spółka Atal, kierowana przez Zbigniewa Juroszka. W grudniu na giełdzie zadebiutował jednak STS, którego prezesem jest syn, Mateusz. Portfel Juroszków wzrósł czterokrotnie z miliarda złotych w 2020 roku do 4,17 mld zł w 2021.

KŚ/źródło: money.pl