Pandemia łaskawa dla najbogatszych. Polscy miliarderzy coraz silniejsi

31.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Kryzys wywołany przez koronawirusa wywołał duże zmiany na warszawskiej giełdzie. Trudne czasy sprzyjały jednak miliarderom, których przez ostatni rok przybyło. W Polsce jest ich już ponad 20, a łączny majątek tej grupy opiewa już na 75 mld zł. Najbogatszym z nich, i to już drugi rok z rzędu, jest Tomasz Biernacki, twórca sieci Dino.

Polskich miliarderów z GPW jest co raz wierszy. Pierwszy raz w historii jest ich już ponad 20. Pandemia pozwoliła najbogatszym biznesmenom w pomnożeniu swego majątku. Miliarderzy mają łącznie już ponad 75 mld zł.

Już drugi raz z rzędu najbogatszym polskim inwestorem jest Tomasz Biernacki, twórca sieci Dino. W ciągu roku jego majątek wzrósł o 4 mld – do 18 mld złotych.

Urodzony w 1973 Tomasz Biernacki pochodzi z Wielkopolski. Pierwszy Supermarket Dino otworzył w 1999 roku w Gostyniu. Obecnie posiada ponad 50 mln sztuk akcji Dino – czyli 51,16 proc. wszystkich udziałów. Nie przyjmuje wypłaty za zasiadanie w radzie nadzorczej, zarabia wyłącznie na akcjach.

Zygmunt Solorz zajmuje drugie miejsce na liście z 11,6 mld zł majątku. Właściciel Cyfrowego Polsatu w tym roku sprzedał za 7 mld zł udziały w infrastrukturze mobilnej hiszpańskiemu Cellneksowi. Ogłosił także nową, zieloną strategię dla firmy.

Trzecim największym inwestorem GPW jest Marek Piechocki z 9,9 mld zł majątku. Jest on twórcą firmy odzieżowej LPP, do której należą takie marki odzieżowe jak Mohito, House, Sinsay, Cropp i Reserved. Wkrótce może stać się 3. inwestorem indywidualnym w historii warszawskiej giełdy z majątkiem w akcjach przekraczającym 10 mld zł (po Zygmuncie Solorzu i Tomaszu Biernackim). W ciągu roku podwoił się jego portfel inwestycyjny (4,57 mld w 2020 roku).

Tuż za podium znajduje się rodzina Juroszków, Zbigniew i Mateusz. Rok temu majątek rodzinnego biznesu w GPW stanowiła jedynie deweloperska spółka Atal, kierowana przez Zbigniewa Juroszka. W grudniu na giełdzie zadebiutował jednak STS, którego prezesem jest syn, Mateusz. Portfel Juroszków wzrósł czterokrotnie z miliarda złotych w 2020 roku do 4,17 mld zł w 2021.

KŚ/źródło: money.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA