OZE

OZE rozwija się błyskawicznie na całym świecie, w tym w Polsce

06.12.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat i będzie odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W tym samym czasie dynamicznie wzrośnie także ilość mocy zainstalowanej w polskich OZE.

Według wtorkowego raportu MAE ozekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawattów. To tyle, ile wynosi cała dzisiejsza moc energetyczna Chin.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle energii odnawialnej, co w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Które regiony świata przejdą transformację energetyczną?

Według prognoz ilość dodanej mocy OZE w Europie w okresie 2022-2027 będzie dwa razy wyższa niż w poprzednim pięcioletnim okresie. Zdaniem MAE, szybszy rozwój farm wiatrowych i słonecznych w Europie mógłby zostać osiągnięty, gdyby kraje UE m.in. usprawniły i skróciły termin wydawania pozwoleń na elektrownie oraz ulepszyły system zachęt w celu wsparcia instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach.

Poza Europą, transformację energetyczną napędzają również Chiny, Stany Zjednoczone oraz Indie, które wprowadzają reformy regulacyjne i rynkowe szybciej niż planowano – stwierdzono w raporcie. Jak zwrócono uwagę, zgodnie z nowym 5-letnim planem, Chiny będą odpowiadać za blisko połowę przyrostu mocy energii odnawialnej na świecie, a amerykańska Ustawa o Obniżeniu Inflacji zapewnia wsparcie dla rozwoju OZE.

Prognozowany wzrost jest o 30 proc. wyższy niż oczekiwano rok temu – wskazano.

Z raportu wynika, że OZE będą odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 5 lat, stając się największym źródłem energii elektrycznej na świecie i wyprzedając elektrownie węglowe na początku 2025 roku. Według szacunków MAE, globalna moc fotowoltaiki ma się prawie potroić, a elektrowni wiatrowych niemal podwoić w latach 2022-2027.

Jest to wyraźny przykład , że obecny kryzys energetyczny może stać się punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznego. Dalsze przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 °C 

– stwierdził cytowany w raporcie Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Dynamiczny rozwój OZE w Polsce

Także w Polsce bardzo szybko rozwijają się odnawialne źródła energii. Pod koniec sierpnia tego roku moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wynosiła 7666,3 MW. W porównaniu do sierpnia 2021 wielkość ta wzrosła o 12,7 procent.

Rozwój farm wiatrowych stanowi jeden z priorytetów Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku. Zgodnie z jej założeniami, energetyka wiatrowa na morzu do 2030 roku ma osiągnąć ok. 5,9 GW, a do 2040 roku – aż 11 GW.

Aktualnie aż siedem projektów o łącznej mocy 5,9 GW rząd objął wsparciem zaplanowanym w ramach ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Na dodatek kolejne aukcje w latach 2025 i 2027 planowane są na zakontraktowanie dodatkowo do 5 GW mocy do wybudowania w połowie lat 30.

Jeszcze dynamiczniej rozwija się w Polsce fotowoltaika. Pod koniec sierpnia tego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 11 GW. To aż o 84 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku, kiedy było to niespełna 6 GW.

Największa polska farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie na Pomorzu. Jej mocy wynosi 204 MW. Do użytku została oddana we wrześniu 2022.

Na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce pozwolił m.in. program “Mój Prąd”. Zapewnia on dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach domów.

Moc zainstalowana fotowoltaiki wynosi w Polsce obecnie 20,9 GW, co stanowi ponad 53 proc. OZE w Polsce.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA