OZE priorytetem polityki energetycznej Polski
Naczelnym celem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. jest zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Temu, zadaniu, jak również dążeniom do osiągnięcia neutralności klimatycznej, służy rozwijanie w naszym kraju odnawialnych źródeł energii – czyli przede wszystkim fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych, także tych morskich.
Morskie farmy wiatrowe
Na koniec sierpnia 2022 r. moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wynosiła 7666,3 MW. W porównaniu do sierpnia 2021 wielkość ta wzrosła o 12,7 procent.
To jednak dopiero początek rozwoju farm wiatrowych w Polsce. Jednym z priorytetów PEP2040 jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej ekonomicznej strefie morza bałtyckiego.
Zgodnie z założeniami polityki energetycznej państwa do 2040 roku, energetyka wiatrowa na morzu do 2030 roku ma osiągnąć ok. 5,9 GW, a do 2040 roku – aż 11 GW.
Celowi temu sprzyjają doskonałe warunki do rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku. Istotne znaczenie ma tutaj średnia głębokość morza – wynosząca ok. 55 m., a także niskie zasolenie oraz stałe, silnie wiejące w skali całego roku wiatry.
Na chwilę obecną aż siedem projektów o łącznej mocy 5,9 GW rząd objął wsparciem zaplanowanym w ramach ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Na dodatek kolejne aukcje w latach 2025 i 2027 planowane są na zakontraktowanie dodatkowo do 5 GW mocy do wybudowania w połowie lat 30.
Fotowoltaika
Pod koniec sierpnia tego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 11 GW. To aż o 84 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku, kiedy było to niespełna 6 GW.
Największa polska farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie na Pomorzu. Jej mocy wynosi 204 MW. Do użytku została oddana we wrześniu 2022.
Na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce pozwolił m.in. program „Mój Prąd”. Zapewnia on dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach domów.
Moc zainstalowana fotowoltaiki wynosi w Polsce obecnie 20,9 GW, co stanowi ponad 53 proc. OZE w Polsce.
MD