„Orzeł” i „Elfia Północ” – nowe złoża z których PGNiG Upstream Norway będzie wydobywać gaz
Spółka PGNiG Upstream Norway, należąca do Grupy Orlen uzyskało w czerwcu kolejne zgody na zagospodarowanie złóż gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nowe złoża – Ørn i Alve Nord, zapewnią koncernowi ok. 0,4 mld m.sześc. gazu rocznie.
Zagospodarowanie złóż Ørn, Alve Nord, Fenris oraz obszaru Yggdrasil zapewni Grupie Orlen 9 mld m sześc. gazu ziemnego w całym okresie eksploatacji. To kluczowe inwestycje, które zapewnią nam utrzymanie stabilnego, wysokiego wydobycia gazu ziemnego w perspektywie kolejnych lat. Chcemy, aby jak największa część surowca przesyłanego do Polski rurociągiem Baltic Pipe pochodziła z własnego wydobycia Grupy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zagwarantuje to nie tylko efektywną realizację celów biznesowych koncernu, ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju i całego regionu
– powiedział Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.
Ørn (norw. Orzeł) i Alve Nord (norw. Elfia Północ) położone są na Morzu Norweskim, niedaleko obszaru Skarv, który stanowi centrum działalności wydobywczej PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen. Według planu zagospodarowania nowych złóż przewidywane jest wykonanie dwóch odwiertów na każdym z nich. Następnie mają zostać podłączone rurociągiem biegnącym po dnie morza od pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej Skarv.
Spółka eksploatuje na tym obszarze już 6 złóż: Skarv, Ærfugl, Ærfugl Nord, Idun, Tilje i Gråsel.
PGNiG Upstream Norway posiada w Ørn 40 proc. udziałów, pozostałe należą do Aker BP i Equinor (po 30 proc.) Udziały PUN w Alve Nord to 11,9 proc. Partnerami koncesyjnymi Grupy Orlen są Aker BP (68 proc.) oraz Wintershall Dea Norge (20 proc.).
Główne zasoby Alve Nord i Ørn to gaz ziemny. Prócz tego w obu występuje także kondensat, a w Alve Nord – ropa naftowa. Łączne zasoby do wydobycia, przypadające Grupie Orlen, szacowane są na ponad 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).
Zobacz też: Plan Yggdrasil przyjęty przez norweski parlament. Znaczące udziały ma w nim PGNiG Upstream Norway
MD/źródło: wgospodarce.pl