Flagi PGNiG

Orlen obniża ceny gazu dla biznesu

01.08.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy ORLEN, po raz kolejny obniży cenę gazu ziemnego dla klientów rozliczających się według cennika „Gaz dla Biznesu”. To oznacza, że we wrześniu małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli o ponad 37 zł/MWh mniej niż w sierpniu.

We wrześniu małe i średnie firmy rozliczane w oparciu o cennik zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli aż 75 proc. mniej niż w styczniu tego roku. Kolejna w tym roku obniżka ceny gazu to m.in. efekt synergii, które wypracowaliśmy w ramach Grupy ORLEN. Trendy rynkowe w połączeniu z potencjałem biznesowym, osiągniętym w efekcie przeprowadzonych fuzji, umożliwiają podjęcie ważnych decyzji dla polskich przedsiębiorców. Pracujemy również nad nowym rozwiązaniem, które może być realnym wsparciem dla dużych firm, korzystających z gazu ziemnego i co za tym idzie całej polskiej gospodarki.

– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Od początku roku cena w ofercie dla klientów biznesowych, rozliczanych według cennika Gaz dla Biznesu systematycznie spada. Jeszcze w styczniu wynosiła 793,93 zł/MWh, by już w kwietniu spaść o ponad połowę do poziomu 353,59 zł/MWh. We wrześniu firmy zapłacą jeszcze mniej, bo 201,39 zł/MWh. Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15%. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023 r., uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh (netto, bez akcyzy), co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu (238,57 zł/MWh).

Zgodnie z wprowadzonym od 1 kwietnia 2023 r. sposobem kształtowania cennika, ceny w nim są indeksowane do notowań giełdowych. Cena dla klientów biznesowych, korzystających z cennika Gaz dla Biznesu, jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem. We wrześniu cena gazu w cenniku została dodatkowo obniżona, dzięki zastosowaniu przez PGNiG Obrót Detaliczny mechanizmu automatycznej obniżki w wysokości 15%. Aby z niej skorzystać nie trzeba podejmować żadnych działań – obniżka ma zastosowanie do wszystkich Klientów, rozliczających się według cennika. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania cen w cenniku Gaz dla Biznesu PGNiG Obrót Detaliczny znajdują się na stronie: https://pgnig.pl/dla-firmy/cennik-gazu

PGNiG Obrót Detaliczny podejmuje również działania związane z kolejnym rozwiązaniem, które może się okazać realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego. Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm. Szczegóły zostaną przekazane już wkrótce.

Źródło: Komunikaty prasowe Orlen

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA