Orbán nie chce, by wojna zaszkodziła interesom Węgier
24 lutego 2022
Redakcja

Orbán nie chce, by wojna zaszkodziła interesom Węgier

Premier Węgier Viktor Orbán opowiedział się zdecydowanie przeciwko wysłaniu żołnierzy czy broni na Ukrainę. Oficjalnie chodzi o bezpieczeństwo, jednak Budapeszt łączą z Moskwą liczne interesy.

We wtorek Viktor Orbán przedstawił swoje stanowisko w sprawie eskalacji zbrojnej między Rosją a Ukrainą:

Sytuacja między Ukrainą i Rosją pozostaje poważna, a nawet napięta, musimy zrobić wszystko, by uniknąć wojny. Węgry muszą trzymać się z dala od tego konfliktu, tego konfliktu militarnego, bo najważniejszym interesem jest bezpieczeństwo Węgier.

Orbán odniósł się także do postulatów miejscowej opozycji , która chce wysłania żołnierzy i broni na Ukrainę.

Premier stwierdził, że Węgry chcą wejść w rolę dyplomatyczną na rzecz przywrócenia pokoju, a węgierska armia i policja mają przygotować się do ewentualnego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, by poradzić sobie wobec napływu uchodźców.

Bezpieczeństwo Węgier jest w dobrych rękach

– podsumował premier/

Bezpieczeństwo, czy może jednak interesy?

Nie od dziś wiadomo, że Rosja jest jednym z najważniejszych partnerów dla Węgier. Oba państwa współpracują ze sobą przede wszystkim na polu energetycznym.

Kooperacja Moskwy i Budapesztu przebiega jednak także na innych płaszczyznach. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o współpracy węgierskich i rosyjskich kolei, mającej na celu przesunięcie jak największego wolumenu kontenerów kursujących z Chin do Europy Zachodniej na trasę przechodzącą przez Węgry.

Ewentualnie wsparcie Ukrainy przez Węgry zdecydowanie naruszyłoby dobre relacje Budapesztu z Moskwą, a tym samym zaszkodziło współpracy gospodarczej obu państw. A ta ostatnia jest dla Orbána zdecydowanie ważniejsza, niż losy Ukrainy.

MD