Klucze do mieszkania

Od stycznia do kwietnia lokali mieszkalnych oddanych do użytku było o 15 proc. mniej niż przed rokiem

24.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Komunikat GUS na temat budownictwa mieszkaniowego realizowanego w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku wskazuje, że produkcja firm deweloperskich wciąż ma decydujący wpływ na liczbę nowych mieszkań i domów budowanych w Polsce – uważa Katarzyna Kuniewicz, Dyrektorka badań rynku, Otodom Analytics.

Z danych GUS wynika, że od stycznia do kwietnia  lokali mieszkalnych oddanych do użytku było o 15 proc. mniej niż przed rokiem. Jednak firmy deweloperskie zrealizowały w tym okresie zaledwie o 4 proc. mniej lokali niż w 2023 roku, podczas gdy inwestorzy indywidualni (przede wszystkim gospodarstwa domowe realizujące budowy na własne potrzeby) wybudowali aż o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Warto zaznaczyć, że w przypadku inwestorów indywidualnych o słabszych tegorocznych wynikach zadecydowała wyraźnie niższa niż w poprzednich latach liczba mieszkań oddanych w styczniu. W przypadku firm deweloperskich –  najniższe od trzech lat liczby mieszkań oddanych zarówno w styczniu, jak i kwietniu.

Znacznie bardziej optymistycznie od liczby wybudowanych mieszkań prezentuje się w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba pozwoleń uzyskanych na realizację nowych inwestycji. Na niemal 30 proc. wzrost liczby pozwoleń od stycznia do kwietnia złożyły się większe wolumeny zarówno w grupie deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych. Jednak skala wzrostu liczby pozwoleń wydanych firmom deweloperskim jest wyraźnie większa niż w pozostałych grupach. W efekcie ponad 71 proc. pozwoleń na budowę wydanych w Polsce w ostatnich miesiącach to wnioski firm deweloperskich. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu z analogicznymi okresami w 2021 i 2022 roku deweloperzy uzyskali w 2024 roku pozwolenia na mniejszą liczbę mieszkań (6 proc. mniej w stosunku do 2022 r. i 10 proc. w stosunku do 2021 r.).

O optymizmie firm deweloperskich najdobitniej świadczy przede wszystkim liczba rozpoczętych budów. Statystyka tzw. mieszkań rozpoczętych od stycznia do kwietnia bieżącego roku wskazuje na ożywienie w niemal wszystkich kategoriach inwestorów (tylko mieszkań komunalnych i społecznych – czynszowych  rozpoczęto mniej niż przed rokiem). Również w tej kategorii decydujące znaczenie ma działalność firm deweloperskich, które rozpoczęły budowę o 79,5 proc. większej liczby mieszkań niż rok temu. Skala ożywienie po stronie deweloperów zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ rosnąca z miesiąca na miesiąc liczba rozpoczynanych budów realizowanych na sprzedaż lub wynajem (deweloperzy w terminologii GUS) jest tylko nieznacznie mniejsza od skali budów rozpoczętych w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku. Nie powinna zatem niepokoić mniejsza w porównaniu do marca liczba mieszkań rozpoczętych w kwietniu. Takie wahnięcie obserwujemy na polskim rynku od kilku lat.

Autorką komentarza jest Katarzyna Kuniewicz, Dyrektorka badań rynku, Otodom Analytics.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA