Od 14 lipca urzędy muszą uznawać mDowód. Są jednak nieliczne wyjątki od tej reguły

24.07.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Od 14 lipca w Polsce możemy potwierdzić swoją tożsamość, korzystając z mDowodu w aplikacji mObywatel. „Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. W sieci dostępne są materiały szkoleniowe. Zachęcam urzędników, żeby zapoznali się z nową formułą potwierdzania tożsamości. Pamiętajmy, że mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać” – zaznacza minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Metody potwierdzania tożsamości

Jak informuje ministerstwo, są trzy metody weryfikacji: wizualna, funkcjonalna i kryptograficzna.

Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość należy potwierdzić, okazuje w smartfonie swój mDowód. Należy zwrócić uwagę na:

  • · fotografię,
  • · hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem),
  • · datę ostatniej aktualizacji danych,
  • · zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę),
  • · elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę,
  • · grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Co jednak, jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów wciąż istnieją wątpliwości co do autentyczności dokumentu? Wówczas:

Możesz poprosić osobę, której tożsamość weryfikujesz, o wyświetlenie w Twojej obecności np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.

Ministerstwo szczególnie zachęca jednak do korzystania z metody kryptograficznej, wykorzystującej weryfikator dostępny w aplikacji mObywatel. Na czym to polega?

Ty generujesz w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdzasz, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. Przypominamy, że abyś mógł zweryfikować obywatela, nie musisz logować się do swojej aplikacji, ale osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.

Kiedy nie możemy posłużyć się mDowodem?

  • · składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • · przekraczając granicę kraju,
  • · załatwiając sprawy w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

MD/źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA