Nvidia właśnie zyskała miano najdroższej firmy na świecie

19.06.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Nvidia, producent chipów komputerowych, bez których rozwój AI nie byłby możliwy, we wtorek kontynuowała spektakularne wzrosty na giełdzie przyćmiewając Microsoft i Apple. Stała się zarazem najcenniejszą firmą na świecie.

Akcje Nvidii wzrosły we wtorek o ponad 3 procent, co dało firmie ogólną wycenę rynkową na poziomie 3,34 biliona dolarów. Apple i Microsoft, które od lat wymieniały się pozycją najcenniejszej firm świata, były warte nieco mniej – na koniec notowań odpowiednio około 3,29 biliona dolarów i 3,31 biliona dolarów.

Boom na AI

Przed boomem na sztuczną inteligencję Nvidia była najbardziej znana z produkcji chipów komputerowych używanych w konsolach do gier wideo i komputerach. Jednak szczególne cechy tych „jednostek przetwarzania grafiki”, które uczyniły je przydatnymi w grach, sprawiły, że dobrze nadawały się również do wykonywania gigantycznych obliczeń potrzebnych do uczenia algorytmów sztucznej inteligencji.

W połowie 2010 roku badacze z laboratoriów sztucznej inteligencji zaczęli używać procesorów graficznych Nvidia do prac nad coraz bardziej wydajną sztuczną inteligencją. Firma zwróciła na to uwagę i zaczęła ulepszać oprogramowanie używane do programowania swoich chipów, aby lepiej dostosować je do pracy ze sztuczną inteligencją. Zanim nastąpił boom na sztuczną inteligencję, większość branży była przyzwyczajona do korzystania z chipów i oprogramowania Nvidii. Inne firmy produkujące chipy, takie jak AMD i Intel, starały się nadrobić zaległości, ale analitycy branżowi i badacze sztucznej inteligencji twierdzą, że Nvidia będzie nadal korzystać z przewagi przez lata.

Chipy komputerowe i oprogramowanie Nvidii mają kluczowe znaczenie w szkoleniu algorytmów sztucznej inteligencji stojących za generatorami obrazów i chatbotami, takimi jak ChatGPT od OpenAI. Gdy świat technologii i biznesu rzucił się w wir boomu na AI, popyt na chipy gwałtownie wzrósł, zwiększając przychody Nvidii do 26 miliardów dolarów w pierwszym kwartale tego roku. Dla porównania, rok temu było to „zaledwie” 7,2 miliarda.

Wartość rośnie szybciej niż dochody

W ciągu ostatnich dwóch lat boom na sztuczną inteligencję spowodował rewolucję w największych firmach na świecie. W styczniu Microsoft wyprzedził Apple i stał się najcenniejszą firmą na świecie. Wszystko przez to, że inwestorzy postawili na AI.

W ten sam sposób wartość Nvidii zaczęła rosnąć jeszcze szybciej niż rosły przychody firmy. Odkąd OpenAI zapoczątkowało falę zainteresowania sztuczną inteligencją wraz z uruchomieniem ChatGPT pod koniec listopada 2022 r., cena akcji Nvidii wzrosła o około 700 procent.

Nvidia kontroluje około 70 procent rynku chipów AI, co czyni firmę królem tej branży. Spowodowało to też zainteresowanie ze strony amerykańskich organów regulacyjnych.

MD/źródło: New York Times

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA