Nowy podatek od nieruchomości w przygotowaniach

10.11.2021
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym regulacjami dot. nieruchomości. Poinformował o tym w rozmowie z RMF FM wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Wśród wymienionych pomysłów znalazły się:

  • podatek od pustostanu, czyli danina od zakupionego mieszkania, które nie trafiło na rynek najmu;
  • podatek od zysku ze spekulacji, który miałby polegać na nałożeniu dodatkowych opłat na transakcję sprzedaży niedawno kupionych mieszkań.

Zdaniem RMF FM trzecią z możliwości jest wprowadzenie podatku katastralnego od drugiego lub trzeciego mieszkania. Oznacza to podatek od nieruchomości wyliczany na podstawie jej wartości.

Obecnie właściciel 45-metrowego mieszkania, o wartości 360 tys. zł zapłaci maksymalnie 38,25 zł rocznie. W przypadku wprowadzenia podatku katastralnego w wysokości 1 proc. wartości nieruchomości, podatek od tego mieszkania wynosiłby już 3,6 tys. zł rocznie.

Jak dotąd Ministerstwo Finansów kilkukrotnie już w tym roku zaprzeczało jakoby istniały plany dotyczące wprowadzenia podatku katastralnego.

Źródło: Business Insider

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA