Nigerskie wojsko

Niger mówi „stop”. Po prorosyjskim puczu wstrzymano eksport uranu do Francji

02.08.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W zeszłym Nigrze w nocy ze środy na czwartek doszło do wojskowego zamachu stanu, w którym obalono demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. Tydzień po zamachu Niger ponownie otworzył granice z tymi sąsiadami, którzy zadeklarowali uznanie dla nowego reżimu. Wstrzymany został też eksport uranu do Francji.

Ministrowie obrony z Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) rozpoczęli w środę dwudniowe spotkanie w stolicy Nigerii, Abudży, dotyczące sytuacji w Nigrze. Blok państw zagroził puczystom użycia siły, jeśli demokratycznie wybrany prezydent nie zostanie przywrócony.

Delegacja bloku regionalnego miała również przybyć w środę do stolicy Nigru, Niamey, aby rozpocząć rozmowy z juntą pod przewodnictwem generała Abdourahmane Tianiego.

We wtorek Niger częściowo otworzył granicę, po tym jak zostały zamknięte w środę, po rozpoczęciu zamachu stanu.

Granice lądowe i powietrzne z Algierią, Burkina Faso, Mali, Libią i Czadem zostaną ponownie otwarte od 1 sierpnia 2023 roku

– powiedział rzecznik junty w telewizji państwowej.

Wszystkie te państwa popierają puczystów w Nigrze, bliskie są też orientacji prorosyjskiej na arenie międzynarodowej.

Granice, które zostały ponownie otwarte, znajdują się głównie na odległych obszarach pustynnych. Kluczowe wejścia do Nigru dla handlu pozostają zamknięte z powodu sankcji nałożonych przez ECOWAS.

Ewakuacja Europejczyków, ale nie żołnierzy

Kraje europejskie rozpoczęły ewakuację swoich obywateli z terytorium Nigru. To reakcja na zapowiedź Mali i Burkina Faso, również rządzonych przez junty wojskowe, że każda regionalna interwencja w Nigrze zostanie uznana za wypowiedzenie wojny i poskutkuje stanięciem przez te kraje w jego obronie.

W środę pierwsze samoloty wojskowe przewożące głównie obywateli europejskich wylądowały w Paryżu i Rzymie.

Żołnierze francuscy, amerykańscy, niemieccy i włoscy stacjonują obecnie w Nigrze, gdzie wspierali tamtejszą armię w walce z grupami powiązanymi z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Jak dotąd nie zapowiedziano wycofania wojsk. Niemiecki minister obrony powiedział w środę, że nie ma obaw o bezpieczeństwo niemieckich żołnierzy.

Należy wykluczyć jakąkolwiek zachodnią interwencję wojskową mającą na celu przywrócenie demokracji, ponieważ byłoby to postrzegane jako nowa kolonizacja

– powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

Europa nie potrzebuje uranu z Nigru

Niger jest siódmym co do wielkości producentem uranu na świecie, surowca szeroko stosowanego w energetyce jądrowej. W ubiegłym roku był też drugim co do wielkości dostawcą naturalnego uranu do UE. 31 lipca Niger wstrzymał eksport uranu do Francji, to samo może grozić także innym państwom zachodu.

Jak jednak przekazał Euratom agencji Reuters, kraje UE mają wystarczającą ilość zapasów uranu, aby zasilać reaktory jądrowe przez trzy lata

Gdyby Niger, w którym w zeszłym tygodniu doszło do wojskowego przewrotu, odciął dostawy uranu, nie spowodowałoby to bezpośredniego zagrożenia dla produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej

– podał Euratom.

Ponadto Komisja Europejska podjęła decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wstrzyma wsparcia budżetowe dla Nigru i współprace w dziedzinie bezpieczeństw z tym krajem. Oznacza to, że Niger został odcięty od pomocy finansowej wartej ponad 500 mln euro w latach 2021–2024. Pieniądze miały służyć głównie reformie administracji, pobudzeniu wzrostu gospodarczego i rozwojowi edukacji

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA