Niewypłacalności firm będą rosły piąty rok z rzędu
Allianz Trade, największy na świecie ubezpieczyciel kredytu kupieckiego, opublikował najnowszy Globalny Raport Niewypłacalności, w którym przewiduje dalszy wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw na świecie. Według analityków, po wzroście o 10 proc. w 2024 r., liczba niewypłacalności zwiększy się o 6 proc. w 2025 r. i o 3 proc. w 2026 r., co oznacza pięć kolejnych lat wzrostu (2022-2026). Za tymi trendami stoją wysokie stopy procentowe, niepewność gospodarcza oraz słabe odbicie popytu.
Rekordowy wzrost w 2024 r.
Rok 2024 przyniósł dynamiczny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw, który objął 80 proc. krajów, z czego większość odnotowała dwucyfrowe wzrosty. Globalnie liczba upadłości wzrosła o 10 proc., przekraczając o 12 proc. średnią z lat 2016-2019. Europa Zachodnia, mimo wolniejszego tempa wzrostu, pozostaje kluczowym regionem – dwie trzecie sektorów, w tym transport, budownictwo i usługi B2B, zanotowało wzrost niewypłacalności. Prawie połowa zachodnioeuropejskich branż przekroczyła już poziomy sprzed pandemii. Na świecie zbankrutowało aż 474 duże firmy.
Chociaż zarówno Ameryka Północna, jak i Azja znacząco przyczyniły się do przyspieszenia globalnego wzrostu niewypłacalności, to Europa Zachodnia pomimo wolniejszego tempa wzrostu pozostaje kluczowym regionem przyczyniającym się do ich liczby. (…) Firmy powinny uważnie monitorować ryzyko wystąpienia efektu domina, także wśród swoich dostawców i podwykonawców
– podkreśla Maxime Lemerle, główny analityk ds. badań nad niewypłacalnością w Allianz Trade.
Perspektywy na 2025 i 2026 r.
Eksperci Allianz Trade przewidują, że liczba niewypłacalności nie wyhamuje w najbliższych latach. – Oczekujemy, że liczba niewypłacalności przedsiębiorstw na świecie wzrośnie o 6 proc. w 2025 r. i o 3 proc. w 2026 r. Ta korekta w górę wiąże się z realnym ryzykiem opóźnionego w stosunku do oczekiwań złagodzeniem stóp procentowych a także ze zwiększonej niepewności i słabego popytu – tłumaczy Aylin Somersan Coqui, dyrektor generalny Allianz Trade. Wysokie stopy procentowe obciążą firmy zadłużone, a niepewność gospodarcza może ograniczyć ich aktywność. Dodatkowym ryzykiem są konflikty geopolityczne i potencjalna wojna handlowa.
Wzrost niewypłacalności przełoży się także na rynek pracy. W 2025 r. zagrożonych będzie 2,3 mln miejsc pracy na świecie (+120 tys. wobec 2024 r.), z czego 1,1 mln w Europie Zachodniej. Najbardziej narażone sektory to budownictwo, handel detaliczny i usługi.
Wojna handlowa i stopy procentowe jako kluczowe ryzyka
Allianz Trade wskazuje, że spadek akcji kredytowej może dodatkowo pogorszyć sytuację firm. Obniżki stóp procentowych w Europie i USA są oczekiwane, ale ryzyko inflacyjne, zwłaszcza w USA, może je opóźnić, zwiększając koszty finansowania. Spadek akcji kredytowej o 1 proc. przekłada się na wzrost niewypłacalności – np. o 3 proc. w USA czy 2 proc. we Francji w ciągu trzech miesięcy.
Największym zagrożeniem jest jednak potencjalna wojna handlowa.
Pełnowymiarowa wojna handlowa zwiększyłaby naszą prognozę liczby niewypłacalności o dodatkowe 2,1 punktu procentowego w tym roku i 4,8 punktu procentowego w przyszłym, co oznacza, że globalna niewypłacalność przedsiębiorstw wzrosłaby odpowiednio o 7,8 proc. i 8,3 proc. w 2025 i 2026 roku
– ostrzega Maxime Lemerle. W takim scenariuszu w USA doszłoby do dodatkowych 6800 upadłości, a w Europie Zachodniej – 9100.
Środowisko biznesowe pozostaje niestabilne, a firmy muszą zachować czujność wobec ryzyk związanych z finansowaniem, popytem i geopolityką. Allianz Trade apeluje o monitorowanie łańcuchów dostaw i przygotowanie na trudne warunki gospodarcze w najbliższych latach.