„Niespodzianka” zza Odry. Emisja CO2 w Niemczech znacznie wzrosła

10.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Emisja dwutlenku węgla w Niemczech w ubiegłym roku wyniosła 772 mln ton, co stanowi wzrost aż o 33 mln ton w porównaniu z rokiem 2020. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Agora Energiewende, którym dysponuje portal RND.

Niemcy wyłączyli 31 grudnia 3 spośród swoich elektrowni atomowych, a w tym roku to samo czeka kolejne z nich. Raczej nie pomoże im to w obniżeniu emisji CO2, które już w zeszłym roku – gdy jeszcze 13 proc. niemieckiego miksu energetycznego stanowiła energetyka jądrowa – wzrosły względem roku 2020.

Osiągnięcie przez Republikę Federalną celów w zakresie ochrony klimatu staje się obecnie coraz trudniejsze

– ocenia RND. Wedle niemieckich planów i ustawy o ochronie klimatu, do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych ma być o 65 procent niższa niż w 1990 roku.

Ze względu na wzrost emisji w 2021 r., aby osiągnąć cel na 2030 r., będziemy musieli od teraz oszczędzać średnio 37 mln ton CO2 każdego roku

– stwierdził Simon Mueller, współautor badania. W obliczeniach emisji uwzględniono również inne gazy cieplarniane, które dla lepszej porównywalności przeliczono na dwutlenek węgla.

Za wzrost emisji CO2 w 2021 roku odpowiada ożywienie gospodarcze, które wywołało znaczną dynamikę cen różnych nośników energii. Prócz tego względnie niski był udział energii odnawialnych, przede wszystkim z powodu słabszych wiatrów.

W konsekwencji paliwa kopalne miały większy wpływ na wytwarzanie energii elektrycznej niż w roku 2020. Wzrosło zwłaszcza zużycie węgla brunatnego i to pomimo tego, że że operatorzy elektrowni musieli kupować droższe uprawnienia do emisji dla tego paliwa.

Tani węgiel brunatny miał również znaczną przewagę nad bardziej przyjaznym dla klimatu gazem, ponieważ ceny gazu doświadczyły w ubiegłym roku bezprecedensowego skoku w handlu hurtowym na giełdach towarowych, co było spowodowane ogromnym wzrostem popytu

– pisze RND.

KŚ/źródło: Energetyka24

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA