Niemcy, Berlin

Niemiecki sondaż: Spada poparcie dla sankcji wobec Rosji. Klimat i gospodarka ważniejsze

08.07.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Z najnowszego sondażu wynika, że w Niemczech zauważalnie spada poparcie dla sankcji wobec Rosji. Ponad 60 proc. respondentów jest również niezadowolona z aktualnej polityki rządu.

Sondaż Deutschlandtrend jest przeprowadzany przez instytut badania opinii publicznej Infratest dimap na zlecenie pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej ARD.

Z każdym tygodniem trwania wojny w Ukrainie, Niemcy coraz bardziej odczuwają jej konsekwencje dla swojej gospodarki. Większość niemieckiego społeczeństwa nadal popiera sankcje nałożone na Rosję, jednak poparcie to staje się coraz bardziej chwiejne.

Pod tym względem istnieją wyraźne różnice opinii w tej sprawie między zachodnią i wschodnią częścią Niemiec. Na obszarze byłej NRD większość mieszkańców w dalszym ciągu odrzuca sankcje wobec Rosji.

Im mniej gazu dostarcza Rosja, tym bardziej niepewne staje się zaopatrzenie Niemiec w energię i tym droższe są wszystkie paliwa kopalne. Gaz miał być paliwem przejściowym, tymczasem na pierwszy plan powraca węgiel.

Niemcy krytyczni wobec działań rządu

Polityki niemieckiego rządu wobec wojny na Ukrainie nie popiera aż 56 procent ankietowanych. Jeszcze więcej, bo aż 62 procent respondentów jest niezadowolonych z obecnych działań niemieckiego rządu w zakresie ochrony klimatu.

Ponad połowa (52 procent) Niemców jest przeciwnych ustępstwom w polityce ochrony klimatu ze względu na aktualne problemy. Jedynie 43 procent jest zdania, że byłoby to słuszne.

W przypadku działań mających na celu zabezpieczenie dostaw energii, odsetek niezadowolonych wynosi 66 procent. Polityka budżetowa i finansowa rządu nie podoba się 67 procentom Niemców.

Jednak najgorzej Niemcy oceniają posunięcia rządu, mające odciążyć ludzi z powodu stale rosnących cen; tu odsetek niezadowolonych wynosi aż 76 procent. Niemcy bardzo boją się też o to, jak potoczą się sprawy w nadchodzącym roku.

W odpowiedziach na pytania dotyczące sytuacji gospodarczej Niemiec występują duże różnice regionalne. Podczas gdy w zachodnich krajach związkowych prawie trzy czwarte (72 procent) uczestników sondażu pozytywnie ocenia swoją sytuację gospodarczą, we wschodniej części kraju tego zdania jest tylko 59 procent obywateli.

Nieco ponad połowa (56 procent) domaga się przedłużenia rabatu na paliwo, czyli dłuższego okresu obowiązywania niższej stawki podatku od paliw. Nie dotyczy to jednak zwolenników partii Zielonych, wśród których prawie 80 procent jest temu przeciwnych.

Zobacz też: Niemcy importują dwukrotnie więcej rosyjskiej ropy niż wcześniej deklarowali

MD/źródło: DW

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA