Niemiecka pomoc dla Ukrainy. Broń, która ma być dostarczona jest w dużej mierze niezdatna do użytku
4 marca 2022
Redakcja

Niemiecka pomoc dla Ukrainy. Broń, która ma być dostarczona jest w dużej mierze niezdatna do użytku

Niemiecki rząd obiecał przekazać Ukrainie 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu “Strela”. Jak podaje “Spiegel”, uzbrojenie znajdujące się w magazynach niemieckiej armii jest nie tylko przestarzałe, lecz w dużej mierze niezdatne do użytku.

Spiegel dotarł do raportów ekspertów Bundeswehry. Wynika z nich, że co najwyżej 2 000 pocisków znajdujących się w magazynach może być jeszcze wykorzystanych.

Pociski “Strela” to radziecka produkcja, która pamięta jeszcze czasy Narodowej Armii Ludowej – sił zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Bundeswehra już w 2014 r. wycofała ją z bieżących operacji wojsk. Od tego czasu drewniane skrzynie z bronią, która ma zostać dostarczona na Ukrainę, spleśniały do tego stopnia, że żołnierze mogą wchodzić do magazynów tylko w ubraniach ochronnych

– pisze “Spiegel”.

Mimo to Urząd Zaopatrzenia Bundeswehry stwierdził, że prawdopodobnie około 2 tys. pocisków jest “zdatnych do użytku”.

Pytany o przestarzałą broń, rzecznik ministerstwa powiedział tylko, że Federalna Rada Bezpieczeństwa nie podjęła jeszcze decyzji o przekazaniu jej Ukrainie.

Wszystko, co dostarcza Bundeswehra, jest sprawdzane

– powiedział rzecznik “Spieglowi”.

Kierowany pocisk rakietowy “Strela” został opracowany w Związku Radzieckim jako odpowiednik amerykańskiego systemu “Stinger”. Ta łatwa w obsłudze broń może być wykorzystywana do zwalczania nisko lecących śmigłowców i samolotów.

MD