Niemiecka pomoc dla Ukrainy. Broń, która ma być dostarczona jest w dużej mierze niezdatna do użytku

04.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemiecki rząd obiecał przekazać Ukrainie 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu „Strela”. Jak podaje „Spiegel”, uzbrojenie znajdujące się w magazynach niemieckiej armii jest nie tylko przestarzałe, lecz w dużej mierze niezdatne do użytku.

Spiegel dotarł do raportów ekspertów Bundeswehry. Wynika z nich, że co najwyżej 2 000 pocisków znajdujących się w magazynach może być jeszcze wykorzystanych.

Pociski „Strela” to radziecka produkcja, która pamięta jeszcze czasy Narodowej Armii Ludowej – sił zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Bundeswehra już w 2014 r. wycofała ją z bieżących operacji wojsk. Od tego czasu drewniane skrzynie z bronią, która ma zostać dostarczona na Ukrainę, spleśniały do tego stopnia, że żołnierze mogą wchodzić do magazynów tylko w ubraniach ochronnych

– pisze „Spiegel”.

Mimo to Urząd Zaopatrzenia Bundeswehry stwierdził, że prawdopodobnie około 2 tys. pocisków jest „zdatnych do użytku”.

Pytany o przestarzałą broń, rzecznik ministerstwa powiedział tylko, że Federalna Rada Bezpieczeństwa nie podjęła jeszcze decyzji o przekazaniu jej Ukrainie.

Wszystko, co dostarcza Bundeswehra, jest sprawdzane

– powiedział rzecznik „Spieglowi”.

Kierowany pocisk rakietowy „Strela” został opracowany w Związku Radzieckim jako odpowiednik amerykańskiego systemu „Stinger”. Ta łatwa w obsłudze broń może być wykorzystywana do zwalczania nisko lecących śmigłowców i samolotów.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA