Fot. Rheinmetall AG

Niemcy rozpoczęli budowę nowej fabryki amunicji do artylerii. Czy zdążą wesprzeć Ukrainę?

13.02.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce produkować amunicję dla niemieckiej armii. Temu zadaniu ma służyć budowa nowej fabryki w Dolnej Saksonii – czytamy w „Deutsche Welle”.

W celu zapewnienia strategicznej niezależności w produkcji amunicji otwieramy krajowy zakład produkcyjny

– powiedział w poniedziałek 12 lutego Armin Papperger, szef Rheinmetall, w trakcie symbolicznego położenia kamienia węgielnego pod fabrykę w Unterlüss w Dolnej Saksonii.

W uroczystości udział wzięli także najwyżsi przedstawiciele władz – kanclerz Olaf Scholz i minister obrony Boris Pistorius jak również premier Danii Mette Frederiksen.

Kanclerz Niemiec podkreślił, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji konieczne jest, aby Europejczycy skonsolidowali swoje zamówienia w dziedzinie zbrojeniowej, co da przemysłowi perspektywy na kolejne lata:

Silna obrona wymaga solidnych podstaw przemysłowych. (…) Musimy odejść od manufaktury i przejść do produkcji zbrojeniowej na dużą skalę

– dodał Scholz.

Rheinmetall planuje zainwestować w fabrykę 300 milionów euro. Produkcja ruszy najprędzej w przyszłym roku. Docelowo w zakładzie ma być produkowanych ok. 200 tys. pocisków rocznie, przede wszystkim amunicja artyleryjska. Oprócz tego w fabryce mają powstawać także materiały wybuchowe oraz komponenty do artylerii rakietowej.

Niemcy chcą, by zakład umożliwił zaopatrywanie w amunicję także partnerów zagranicznych.

W ten sposób zlikwidowana zostanie zależność od zezwoleń na eksport do Niemiec wydawanych przez inne kraje. W dolnosaksońskim Unterlüss Rheinmetall planuje stworzyć kompletny łańcuch produkcji amunicji artyleryjskiej.

– czytamy w „DW”.

Rheinmetall, jeden z największych producentów amunicji na świecie, dostarcza broń i amunicję również Ukrainie. W listopadzie ubiegłego roku szef koncernu Armin Papperger ogłosił, że spodziewa się, iż w 2026 roku firma osiągnie obroty w wysokości około 13-14 miliardów euro – czyli niemal podwoi obroty w porównaniu do roku 2023.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA